« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published February 01 2012

Minnesota High School Scoreboard

Basketball

D

Minnesota boys

Standings

Class 4A

Section 8

Section All

Buffalo 5-2 12-6

Rogers 3-2 11-6

St. Michael-Albertville 3-2 13-5

Brainerd 2-2 9-7

St. Cloud Tech 2-2 9-8

Moorhead 2-2 12-3

Elk River 1-2 11-6

Bemidji 0-4 10-7

Class 3A

Section 8 North

Section All

Detroit Lakes 4-2 11-4

Fergus Falls 3-3 9-9

East Grand Forks 1-2 8-11

Thief River Falls 1-4 11-6

Section 8 South

Section All

Little Falls 4-2 13-4

Alexandria 4-2 7-8

Sauk Rapids-Rice 3-2 7-12

Sartell-St. Stephen 1-4 5-13

Class 2A

Section 8 South

Section All

Pelican Rapids 10-1 14-3

Perham 9-1 14-2

Hawley 4-3 9-5

Barnesville 4-3 11-6

Breckenridge 3-5 6-9

Frazee 2-7 5-11

Wadena-Deer Creek 1-6 6-11

Dilworth-Glyndon-Felton 1-8 3-13

Class A

Section 6 North

Section All

Ulen-Hitterdal 10-0 16-2

Ada-Borup 8-1 15-2

Hillcrest Lutheran 7-3 8-5

Norman County West 4-5 8-10

Norman County East 5-6 6-11

Waubun 4-6 5-9

Park Christian 4-6 4-13

Lake Park-Audubon 4-8 6-13

New York Mills 0-6 1-15

Rothsay 0-15 0-16

Section 6 South

Section All

Battle Lake 13-0 16-0

Belgrade-Brooten-Elrosa 2-0 16-0

Ashby 11-1 14-1

Henning 5-4 11-6

C-G-B 2-2 6-8

Brandon-Evansville 4-5 4-9

Wheaton/Hmn-Norcross 3-5 6-8

Hancock 3-4 4-8

Underwood 3-8 4-12

Parkers Prairie 2-7 4-12

West Central Area 1-3 4-13

Section 8 East

Section All

Blackduck 8-1 10-5

Fosston 5-1 10-2

Cass Lake-Bena 5-1 12-2

Red Lake 9-3 12-5

Kelliher/Northome 4-4 6-7

Clearbrook-Gonvick 4-7 4-9

W-H-A 2-5 7-8

Laporte 1-4 1-9

Mahnomen 1-3 2-9

Bug-O-Nay-Ge-Shig 0-1 0-4

Lake of the Woods 0-7 3-13

Section 8 West

Section All

Kittson County Central 9-1 12-6

Stephen-Argyle 10-2 14-4

Northern Freeze 8-4 10-4

Fertile-Beltrami 7-3 10-4

Goodridge-Grygla 7-5 9-6

Badger/G-Middle River 6-7 8-9

Warren-Alvarado-Oslo 5-7 7-11

Win-E-Mac 5-7 5-11

Red Lake County 5-8 6-9

Climax/Fisher 1-8 3-12

Sacred Heart 0-13 1-16

Poll

Class 4A

1. Eastview (17-0). 2. Hopkins (16-1). 3. Lakeville North (16-1). 4. Wayzata (16-0). 5. Apple Valley (14-3). 6. Osseo (16-2). 7. Eden Prairie (13-4). 8. Edina (14-4). 9. Owatonna (15-3). 10. Roseville (15-3).

Class 3A

1. Benilde-St. Margaret’s (16-1). 2. Spring Lake Park (16-1). 3. Minneapolis Washburn (15-2). 4. Blake (14-2). 5. DeLaSalle (11-3). 6. Grand Rapids (15-3). 7. Austin (12-4). 8. Kasson-Mantorville (14-4). 9. Zimmerman (13-4). 10. Waconia (12-6).

Class 2A

1. Braham (16-1). 2. St. Peter (16-1). 3. Waterville-Elysian-Morristown (16-1). 4. Pelican Rapids (14-3). 5. Perham (14-2). 6. Redwood Valley (15-1). 7. Litchfield (15-2). 8. Watertown-Mayer (17-2). 9. Montevideo (13-4). 10. Maple River (17-2).

Class 1A

1. Belgrade-Brooten-Elrosa (16-0). 2. Southwest Minnesota Christian (14-1). 3. Battle Lake (16-0). 4. MACCRAY (14-3). 5. Dawson-Boyd (14-2). 6. Ulen-Hitterdal (16-2). 7. Ashby (14-1). 8. Browerville (14-1). 9. Rushford-Peterson (14-4). 10. Ada-Borup (15-2).

Minnesota girls

Standings

Class 4A

Section 8

Section All

Buffalo 5-0 17-3

St. Michael-Albertville 5-1 14-6

St. Cloud Tech 3-1 12-7

Elk River 1-1 5-14

Bemidji 2-3 10-8

Moorhead 1-3 7-10

Rogers 1-4 10-10

Brainerd 0-5 2-13

Class 3A

Section 8 North

Section All

Fergus Falls 5-0 19-1

Thief River Falls 3-0 16-3

Detroit Lakes 2-2 11-6

East Grand Forks 0-1 10-8

Section 8 South

Section All

Alexandria 4-3 14-3

Sartell-St. Stephen 2-2 12-6

Sauk Rapids-Rice 1-4 7-13

Little Falls 0-5 10-10

Class 2A

Section 8 South

Section All

Hawley 9-0 15-1

Dilworth-Glyndon-Felton 6-2 14-5

Wadena-Deer Creek 6-3 14-5

Pelican Rapids 6-3 14-5

Perham 6-8 7-10

Frazee 3-6 8-10

Barnesville 2-5 8-10

Breckenridge 1-8 6-11

Class A

Section 6 North

Section All

Ada-Borup 8-0 15-1

Waubun 7-3 13-4

Lake Park-Audubon 7-3 13-6

Norman County East 5-4 12-5

Park Christian 5-4 6-11

Norman County West 2-7 4-16

Hillcrest Lutheran 2-9 2-11

Ulen-Hitterdal 1-10 2-17

New York Mills 0-7 2-15

Rothsay 0-12 0-16

Section 6 South

Section All

Parkers Prairie 11-0 18-0

Hancock 9-0 13-3

Underwood 10-4 11-7

Brandon-Evansville 9-4 13-4

Wheaton/Hmn-Norcross 5-3 9-8

Henning 5-3 10-6

Battle Lake 7-6 7-9

West Central Area 1-2 11-5

Ashby 3-9 3-10

Belgrade-Brooten-Elrosa 0-1 3-15

C-G-B 0-6 3-13

Section 8 East

Section All

Kelliher/Northome 6-2 10-6

Red Lake County Central 13-4 13-4

Clearbrook-Gonvick 9-4 13-4

Fosston 5-4 6-11

Lake of the Woods 5-7 7-10

Cass Lake-Bena 3-5 5-13

Mahnomen 2-4 2-12

Blackduck 2-8 3-13

Laporte 1-8 1-14

Bug-O-Nay-Ge-Shig 0-3 0-5

Section 8 West

Section All

Warren-Alvarado-Oslo 13-0 19-1

Stephen-Argyle 12-1 16-2

Win-E-Mac 10-1 17-1

Red Lake Falls 10-3 13-6

Northern Freeze 8-5 9-9

Fertile-Beltrami 4-6 6-11

Goodridge-Grygla 5-11 6-12

Kittson County Central 3-9 5-13

Badger/G-Middle River 3-10 3-13

Sacred Heart 1-11 1-14

Climax/Fisher 0-10 0-15

Poll

Class 4A

1. Hopkins (18-0). 2. Eden Prairie (14-3). 3. Edina (17-2). 4. Wayzata (17-2). 5. Bloomington Kennedy (15-4). 6. Buffalo (17-3). 7. Eastview (15-4). 8. White Bear Lake (14-6). 9. Lakeville North (12-7). 10. Roseville (16-3).

Class 3A

1. Richfield (16-3). 2. DeLaSalle (15-3). 3. Benilde-St. Margaret’s (16-2). 4. Fergus Falls (19-1). 5. Hutchinson (17-3). 6. Mankato East (16-2). 7. Park Center (10-7). 8. Chisago Lakes (15-4). 9. Hill-Murray (14-6). 10. New Prague (13-6).

Class 2A

1. Providence Academy (16-3). 2. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (21-0). 3. Braham (18-1). 4. Esko (15-1). 5. Hawley (15-1). 6. Watertown-Mayer (16-3). 7. Pine Island (20-1). 8. Staples-Motley (14-3). 9. St. Peter (17-2). 10. Jordan (13-3).

Class 1A

1. Maranatha (15-3). 2. Goodhue (18-3). 3. Parkers Prairie (18-0). 4. North Woods (17-0). 5. Spring Grove (18-3). 6. Upsala (15-1). 7. Mountain Iron-Buhl (19-1). 8. Minneota (17-1). 9. Ada-Borup (15-1). 10. Isle (15-4).

HOCKEY

D

Minnesota boys

Standings

Class 2A

Section 8

Section All

Moorhead 6-0 16-3

Bemidji 5-1 13-8

Brainerd/Pillager/Pierz 7-2 16-3

River Lakes 4-3 13-9

Buffalo 2-3 7-11

Becker/Big Lake 1-2 6-12

Roseau 2-4 10-6-1

Monticello/Annan/ML 2-6-1 3-15-1

St. Cloud Tech 2-6 4-14-1

Northern Lakes 0-4-1 10-10-2

Class A

Section 6

Section All

Little Falls 6-1 14-6-0

Fergus Falls 7-2 10-7-1

Alexandria 5-2 10-9

Prairie Centre Area 3-4 12-8-1

Breckenridge/Wahpeton 2-2 6-2

St. Cloud Apollo 4-5 8-10-1

Willmar 5-6 8-12

Sartell-St. Stephen 2-5 4-15-1

Morris/Benson Area 1-4 5-11-1

Wadena-Deer Creek 0-4 0-18

Class A

Section 8

Section All

Thief River Falls 7-0 14-3-2

East Grand Forks 5-1 12-8

Red Lake Falls 6-4 9-11

Lake of the Woods 5-4 8-11

Warroad 4-3 10-9-1

Crookston 5-5 6-14-1

Kittson Central 3-6 9-11

Park Rap./Men/Nev/WHA 3-8 6-14

Detroit Lakes 1-2 7-13

Bagley/Fosston 0-6 8-12

Poll

Class 2A

1. Duluth East (9). 2. Minnetonka (1). 3. Maple Grove. 4. Eagan. 5. Edina. 6. Moorhead. 7. Eden Prairie. 8. Benilde-St. Margaret’s. 9. Wayzata. 10. Hill-Murray.

11. Grand Rapids. 12. Andover. 13. Blaine. 14. Lakeville South. 15. Elk River/Zimmerman. 16. Burnsville. 16. Centennial. 17. Cloquet/Esko/Carlton. 18. Roseau. 20. Prior Lake.

Class 1A

1. Hermantown (10). 2. St. Thomas Academy. 3. Breck. 4. Thief River Falls. 5. Duluth Marshall. 6. Totino-Grace. 7. East Grand Forks. 8. St. Cloud Cathedral. 9. Blake. 10. Mahtomedi.

11. Rochester Lourdes. 12. Delano/Rockford. 13. Little Falls. 14. Warroad. 15. Hibbing/Chisholm. 16. Rogers. 17. Duluth Denfeld. 18. Orono. 19. International Falls. 20. Mound-Westonka.

Minnesota girls

Standings

Class 2A

Section 8

Section All

North Wright County 5-0 15-6-2

Roseau 5-2-1 15-6-3

Moorhead 6-2 13-8

Bemidji 4-3-1 13-9-1

River Lakes 4-6 12-11-1

Sartell/Sauk Rapids 5-4-1 15-7-2

St. Cloud 3-6-1 10-11-3

Brainerd/Little Falls 1-10 3-19

Class A

Section 6

Section All

Fergus Falls 3-3 4-18

Alexandria 4-1-1 10-12-1

Detroit Lakes 7-2 10-13

Pequot Lakes 3-2-1 5-11-2

LPGE/WDC 2-4 5-17

Morris/Benson Area 0-7 2-17-1

Poll

Class 2A

1. Hill-Murray (7). 2. Benilde-St. Margaret’s (2). 3. Anoka (1). 4. Minnetonka. 5. Roseville Area. 6. Edina. 7. Elk River/Zimmerman. 8. Lakeville North. 9. Eagan. 10. Lakeville South.

11. Mounds View. 12. White Bear Lake. 13. Andover. 14. Stillwater Area. 15. Irondale. 16. Centennial. 17. Hopkins. 18. North Wright County. 19. Chaska/Chanhassen. 20. Grand Rapids/Greenway.

Class 1A

1. Breck (9). 2. Warroad (1). 3. South St. Paul. 4. Thief River Falls. 5. Orono. 6. Blake. 7. Chisago Lakes Area. 8. Mound-Westonka. 9. Rogers. 10. Red Wing.

11. Mankato East/Loyola. 12. Visitation/SPA United. 13. Crookston. 14. Hibbing/Chisholm. 15. Hutchinson. 16. Simley. 17. Henry Sibley. 18. East Grand Forks. 19. Alexandria. 20. Silver Bay Area.