« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 25 2012

Minnesota high school scoreboard

Basketball

D

Boys

Standings

Class 4A

Section 8

Section All

Rogers 3-1 10-5

Brainerd 2-1 9-6

Buffalo 3-2 9-6

St. Cloud Tech 2-2 8-7

St. Michael-Albertville 2-2 10-5

Moorhead 1-1 11-2

Elk River 1-2 10-5

Bemidji 0-3 9-6

Class 3A

Section 8 North

Section All

Detroit Lakes 3-1 10-3

Thief River Falls 1-2 11-4

Fergus Falls 3-3 8-9

East Grand Forks 0-2 6-11

Section 8 South

Section All

Little Falls 3-1 12-2

Sauk Rapids-Rice 3-2 7-11

Alexandria 2-2 5-8

Sartell-St. Stephen 1-3 4-11

Class 2A

Section 8 South

Section All

Perham 9-0 14-1

Pelican Rapids 8-1 12-3

Hawley 3-3 8-5

Barnesville 3-3 10-5

Breckenridge 3-4 6-7

Dilworth-Glyndon-Felton 1-6 3-11

Wadena-Deer Creek 1-5 5-10

Frazee 2-7 3-11

Class A

Section 6 North

Section All

Ulen-Hitterdal 8-0 13-2

Ada-Borup 6-1 13-2

Hillcrest Lutheran 6-2 6-4

Norman County West 4-3 7-8

Norman County East 4-5 5-10

Waubun 4-4 5-7

Park Christian 4-6 4-11

Lake Park-Audubon 3-7 5-12

New York Mills 0-6 1-14

Rothsay 0-13 0-14

Section 6 South

Section All

Battle Lake 11-0 14-0

Belgrade-Brooten-Elrosa 2-0 14-0

Ashby 9-1 12-1

Henning 4-3 10-4

Wheaton/Hmn-Norcross 3-4 5-6

Hancock 3-4 4-7

C-G-B 1-2 5-8

Underwood 3-6 4-9

Brandon-Evansville 2-5 2-9

Parkers Prairie 2-5 4-10

West Central Area 1-3 4-11

Section 8 East

Section All

Fosston 5-1 10-2

Blackduck 8-1 10-5

Cass Lake-Bena 5-1 12-2

Red Lake 9-3 12-5

Kelliher/Northome 4-4 6-7

Laporte 1-4 1-9

Mahnomen 1-3 2-9

W-H-A 2-5 7-8

Clearbrook-Gonvick 4-7 4-9

Bug-O-Nay-Ge-Shig 0-1 0-4

Lake of the Woods 0-7 3-13

Section 8 West

Section All

Kittson County Central 8-1 10-5

Stephen-Argyle 9-2 13-4

Northern Freeze 7-3 9-3

Fertile-Beltrami 6-3 8-4

Goodridge-Grygla 6-5 8-6

Red Lake County 5-7 5-8

Warren-Alvarado-Oslo 5-6 7-9

Badger/G-Middle River 6-7 8-9

Win-E-Mac 4-5 4-9

Climax/Fisher 0-7 2-11

Sacred Heart 0-12 1-14

Poll

Class 4A

1. Eastview (15-0)

2. Hopkins (15-1)

3. Lakeville North (14-1)

4. Wayzata (15-0)

5. Eden Prairie (13-2)

6. Apple Valley (12-3)

7. Osseo (14-2)

8. Minnetonka (13-2)

9. Woodbury (13-2)

10. Tartan (12-3)

Class 3A

1. Benilde-St. Margaret’s (14-1)

2. Spring Lake Park (14-1)

3. Minneapolis Washburn (12-2)

4. Blake (12-2)

5. DeLaSalle (9-3)

6. Detroit Lakes (10-3)

7. Grand Rapids (13-3)

8. Austin (11-3)

9. Mankato East (12-3)

10. Rocori (10-5)

Class 2A

1. Braham (14-1)

2. Perham (14-1)

3. St. Peter (13-1)

4. Waterville-Elysian-M (13-1)

5. Redwood Valley (14-0)

6. Pelican Rapids (12-3)

7. St. Cloud Cathedral (11-3)

8. Litchfield (12-2)

9. Watertown-Mayer (14-2)

10. Montevideo (11-4)

Class 1A

1. Belgrade-Brooten-Elrosa (14-0)

2. SW Minnesota Christian (11-1)

3. Battle Lake (14-0)

4. MACCRAY (12-3)

5. Dawson-Boyd (11-2)

6. Ulen-Hitterdal (13-2)

7. Ashby (12-1)

8. Browerville (13-1)

9. Cass Lake-Bena (12-2)

10. Rushford-Peterson (12-4)

Girls

Standings

Class 4A

Section 8

Section All

Buffalo 4-0 15-3

St. Michael-Albertville 5-1 13-6

St. Cloud Tech 2-1 10-6

Bemidji 2-2 10-7

Elk River 1-1 5-12

Moorhead 1-3 7-10

Rogers 1-4 9-9

Brainerd 0-4 2-10

Class 3A

Section 8 North

Section All

Fergus Falls 5-0 18-1

Thief River Falls 3-0 16-2

Detroit Lakes 2-2 11-4

East Grand Forks 0-1 9-7

Section 8 South

Section All

Alexandria 2-3 11-3

Sartell-St. Stephen 2-2 9-6

Sauk Rapids-Rice 1-3 6-11

Little Falls 0-4 9-9

Class 2A

Section 8 South

Section All

Hawley 7-0 12-1

Wadena-Deer Creek 6-2 12-4

Pelican Rapids 5-2 13-4

Dilworth-Glyndon-Felton 5-2 11-4

Frazee 3-5 7-9

Perham 4-8 5-10

Barnesville 1-4 7-9

Breckenridge 1-6 5-9

Class A

Section 6 North

Section All

Ada-Borup 6-0 13-1

Waubun 6-2 12-3

Lake Park-Audubon 6-2 12-5

Norman County East 4-3 11-3

Park Christian 4-4 5-10

Norman County West 1-6 3-14

Hillcrest Lutheran 2-8 2-9

Ulen-Hitterdal 1-7 2-14

New York Mills 0-6 2-13

Rothsay 0-11 0-15

Section 6 South

Section All

Parkers Prairie 10-0 17-0

Hancock 8-0 12-2

Brandon-Evansville 8-4 12-4

Underwood 8-4 9-7

Wheaton/Hmn-Norcross 5-3 9-6

Henning 4-3 9-5

Battle Lake 6-6 6-9

West Central Area 1-2 9-5

Ashby 3-7 3-8

Belgrade-Brooten-Elrosa 0-1 2-13

C-G-B 0-4 3-11

Section 8 East

Section All

Kelliher/Northome 6-2 10-6

Red Lake County Central 12-4 12-4

Clearbrook-Gonvick 7-4 11-4

Lake of the Woods 5-4 7-7

Fosston 4-3 5-9

Cass Lake-Bena 2-5 4-13

Blackduck 2-7 3-11

Mahnomen 1-4 1-12

Laporte 1-8 1-14

Bug-O-Nay-Ge-Shig 0-2 0-4

Section 8 West

Section All

Warren-Alvarado-Oslo 11-0 17-1

Win-E-Mac 8-0 15-0

Stephen-Argyle 10-1 13-2

Red Lake Falls 10-3 13-6

Northern Freeze 8-5 9-8

Fertile-Beltrami 4-5 6-9

Goodridge-Grygla 5-10 6-10

Kittson County Central 3-8 5-11

Badger/G-Middle River 2-9 2-10

Sacred Heart 1-10 1-12

Climax/Fisher 0-8 0-13

Poll

Class 4A

1. Hopkins (16-0)

2. Bloomington Kennedy (14-2)

3. Eden Prairie (13-2)

4. Edina (16-1)

5. Wayzata (15-2)

6. Buffalo (15-3)

7. Robbinsdale Cooper (14-3)

8. Osseo (14-3)

9. Eastview (13-4)

10. White Bear Lake (12-6)

Class 3A

1. Richfield (14-3)

2. DeLaSalle (13-3)

3. Benilde-St. Margaret’s (13-2)

4. Fergus Falls (18-1)

5. Chisago Lakes (14-3)

6. Hutchinson (15-3)

7. Mankato East (13-2)

8. Park Center (9-6)

9. Thief River Falls (16-2)

10. Hill-Murray (12-6)

Class 2A

1. Providence Academy (14-3)

2. New Richland-H-E-G (18-0)

3. Braham (16-1)

4. Esko (13-1)

5. Hawley (12-1)

6. Watertown-Mayer (14-3)

7. Pine Island (18-1)

8. Staples-Motley (13-3)

9. St. Peter (14-2)

10. Jordan (12-2)

Class 1A

1. Maranatha (13-3)

2. Goodhue (16-2)

3. Parkers Prairie (17-0)

4. North Woods (15-0)

5. Spring Grove (15-3)

6. Upsala (13-1)

7. Mountain Iron-Buhl (17-1)

8. Minneota (15-1)

9. Win-E-Mac (15-0)

10. Ada-Borup (13-1)

HOCKEY

D

Boys

Standings

Class 2A

Section 8

Section All

Moorhead 6-0 14-3

Bemidji 5-1 11-8

Brainerd/Pillager/Pierz 7-2 15-3

River Lakes 4-2 11-8

Buffalo 2-2 7-10

Becker/Big Lake 1-2 5-9

Roseau 1-4 9-6-1

Monticello/Annan/ML 2-6-1 3-14-1

St. Cloud Tech 1-6 3-14-1

Northern Lakes 0-4-1 9-10-1

Class A

Section 6

Section All

Little Falls 5-1 13-6-0

Fergus Falls 5-1 13-6

Alexandria 5-2 10-7

Prairie Centre Area 3-3 10-7

Breckenridge/Wahpeton 2-2 5-2

St. Cloud Apollo 4-5 8-10-1

Willmar 4-6 7-11

Sartell-St. Stephen 2-4 3-14-1

Morris/Benson Area 1-4 5-11

Wadena-Deer Creek 0-4 0-15

Class A

Section 8

Section All

Thief River Falls 7-0 13-3-1

East Grand Forks 5-1 12-6

Red Lake Falls 6-3 9-9

Lake of the Woods 4-4 6-11

Warroad 4-3 9-8-1

Crookston 4-5 5-14-1

Kittson Central 3-6 8-10

Park Rap./Men/Nev/WHA 3-6 6-11

Detroit Lakes 0-2 6-11

Bagley/Fosston 0-6 7-12

Poll

Class 2A

1. Minnetonka (8). 2. Duluth East (2). 3. Maple Grove. 4. Eagan. 5. Edina. 6. Benilde-St. Margaret’s. 7. Moorhead. 8. Eden Prairie. 9. Wayzata. 10. Hill-Murray.

11. Grand Rapids. 12. Blaine. 13. Burnsville. 14. Andover. 15. Lakeville South. 16. Centennial. 17. Elk River-Zimmerman. 18. Cloquet-Esko-Carlton. 19. Roseau. T20.Roseville Area. T20.Brainerd.

Class 1A

1. Hermantown (8). 2. St. Thomas Academy (2). 3. Breck. 4. Duluth Marshall. 5. Thief River Falls. 6. East Grand Forks. 7. Totino-Grace. 8. St. Cloud Cathedral. 9. Mahtomedi. 10. Rochester Lourdes.

11. Blake. 12. Warroad. 13. Little Falls.14. Delano/Rockford. 15. Hibbing-Chisholm. 16. Rogers. 17. Duluth Denfield. 18. Orono. 19. Mound-Westonka. 20. International Falls.

Girls

Standings

Class 2A

Section 8

Section All

North Wright County 5-0 14-6-2

Moorhead 6-2 13-8

Bemidji 4-3-1 11-9-1

River Lakes 4-6 11-11-1

Sartell/Sauk Rapids 5-4 14-6-1

St. Cloud 2-5-1 9-9-3

Brainerd/Little Falls 1-9 3-17

Class A

Section 6

Section All

Alexandria 4-1 9-11

Detroit Lakes 6-2 9-12

Fergus Falls 3-3 4-16

Pequot Lakes 3-2 5-11-1

LPGE/WDC 2-4 5-15

Morris/Benson Area 0-6 2-14-1

Poll

Class 2A

1. Benilde-St. Margaret’s (10). 2. Anoka. 3. Hill-Murray. 4. Minnetonka. 5. Roseville Area. 6. Edina. 7. Elk River-Zimmerman. 8. Lakeville North. 9. Eagan. 10. Lakeville South.

11. White Bear Lake. 12. Mounds View. 13. Irondale. 14. Stillwater Area. 15. Andover. 16. Hopkins. 17. Chaska-Chanhassen. 18. Centennial. 19. North Wright County. 20. Blaine.

Class 1A

1. Breck (10). 2. Warroad. 3. South St. Paul. 4. Thief River Falls. 5. Orono. 6. Blake. 7. Mound-Westonka. 8. Chisago Lakes Area. 9. Red Wing. 10. Rogers.

11. Mankato East-Loyola. 12. Crookston. 13. Visitation-SPA United. 14. Hutchinson. 15. Hibbing-Chisholm. 16. Henry Sibley. 17. Simley. 18. East Grand Forks. 19. Alexandria. T20.International Falls. T20.Mahtomedi.