« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 18 2012

Minnesota High School Scoreboard

Basketball

D

Minnesota

Standings

Class 4A

Section 8

Section All

Rogers 4-0 9-4

Moorhead 1-0 10-1

Brainerd 2-2 6-6

St. Cloud Tech 2-2 6-6

St. Michael-Albertville 1-1 9-4

Elk River 1-2 8-5

Buffalo 1-3 6-7

Bemidji 0-3 7-6

Class 3A

Section 8 North

Section All

Detroit Lakes 3-1 8-3

Thief River Falls 1-2 9-4

Fergus Falls 1-3 5-9

East Grand Forks 0-2 4-11

Section 8 South

Section All

Sauk Rapids-Rice 2-0 6-9

Alexandria 2-1 4-56

Little Falls 2-1 10-2

Sartell-St. Stephen 1-2 3-9

Class 2A

Section 8 South

Section All

Perham 8-0 12-1

Pelican Rapids 6-1 10-3

Hawley 2-2 7-3

Barnesville 3-2 10-4

Breckenridge 2-3 4-6

Dilworth-Glyndon-Felton 1-4 3-8

Wadena-Deer Creek 1-4 5-8

Frazee 1-6 2-10

Class A

Section 6 North

Section All

Ulen-Hitterdal 7-0 11-2

Ada-Borup 5-1 11-2

Hillcrest Lutheran 5-2 5-4

Norman County West 4-2 7-6

Norman County East 4-4 4-9

Waubun 3-4 3-7

Park Christian 3-6 3-9

Lake Park-Audubon 3-6 4-11

New York Mills 0-6 1-12

Rothsay 0-11 0-12

Section 6 South

Section All

Battle Lake 10-0 13-0

Belgrade-Brooten-Elrosa 2-0 12-0

Ashby 6-1 9-1

Wheaton/Hmn-Norcross 3-3 5-5

Hancock 3-3 4-5

Henning 3-3 8-3

C-G-B 1-1 4-7

Underwood 3-5 4-8

Brandon-Evansville 2-4 2-8

West Central Area 1-2 4-9

Parkers Prairie 1-5 3-10

Section 8 East

Section All

Fosston 5-0 8-1

Blackduck 6-1 8-5

Cass Lake-Bena 4-1 11-2

Red Lake 8-3 10-5

Kelliher/Northome 4-3 6-5

Laporte 1-2 1-6

Mahnomen 1-3 6-5

W-H-A 2-5 6-7

Clearbrook-Gonvick 3-7 3-8

Bug-O-Nay-Ge-Shig 0-1 0-2

Lake of the Woods 0-6 3-11

Section 8 West

Section All

Kittson County Central 7-1 8-5

Stephen-Argyle 8-2 10-4

Northern Freeze 6-2 8-2

Fertile-Beltrami 5-3 7-3

Goodridge-Grygla 6-5 7-5

Red Lake County 5-5 5-6

Warren-Alvarado-Oslo 4-5 6-6

Badger/G-Middle River 4-6 6-8

Win-E-Mac 3-5 3-8

Climax/Fisher 0-6 2-9

Sacred Heart 0-10 1-12

Polls

Class 4A

1. Eastview (13-0)

2. Hopkins (12-1)

3. Apple Valley (11-2)

4. Lakeville North (12-1)

5. Wayzata (14-0)

6. Osseo (13-1)

7. Eden Prairie (10-2)

8. Minnetonka (12-2)

9. Woodbury (11-2)

10. Moorhead (10-1)

Class 3A

1. Benilde-St. Margaret’s (12-1)

2. Minneapolis Washburn (10-1)

3. Spring Lake Park (13-1)

4. Grand Rapids (12-2)

5. Mankato East (11-2)

6. Rocori (9-4)

7. Blake (10-2)

8. DeLaSalle (8-3)

9. Zimmerman (10-3)

10. Detroit Lakes (8-3)

Class 2A

1. Braham (13-1)

2. Watertown-Mayer (13-1)

3. Montevideo (10-3)

4. Perham (12-1)

5. St. Peter (11-1)

6. Maple River (13-1)

7. Waterville-Elysian-M (11-1)

8. Redwood Valley (11-0)

9. Pelican Rapids (10-3)

10. Fairmont (11-2)

Class 1A

1. Belgrade-Brooten-Elrosa (12-0)

2. SW Minnesota Christian (9-1)

3. Battle Lake (13-0)

4. Rushford-Peterson (12-2)

5. MACCRAY (10-3)

6. Dawson-Boyd (8-2)

7. Ulen-Hitterdal (11-2)

8. Ashby (9-1)

9. Mountain Lake-B-O (12-1)

10. Browerville (11-1)

Minnesota girls

Standings

Class 4A

Section 8

Section All

St. Michael-Albertville 3-0 11-5

Buffalo 3-0 13-3

St. Cloud Tech 2-1 9-5

Elk River 1-1 5-10

Bemidji 1-1 9-6

Moorhead 1-2 6-8

Rogers 0-3 7-8

Brainerd 0-3 2-9

Class 3A

Section 8 North

Section All

Fergus Falls 5-0 16-0

Thief River Falls 3-0 13-2

Detroit Lakes 1-2 10-3

East Grand Forks 0-1 8-6

Section 8 South

Section All

Alexandria 2-2 11-2

Sartell-St. Stephen 1-2 8-6

Sauk Rapids-Rice 1-3 5-11

Little Falls 0-3 8-7

Class 2A

Section 8 South

Section All

Hawley 6-0 10-1

Wadena-Deer Creek 5-1 11-3

Pelican Rapids 4-2 11-4

Dilworth-Glyndon-Felton 3-2 9-4

Frazee 3-3 7-7

Perham 3-7 4-8

Breckenridge 1-4 5-6

Barnesville 1-4 7-8

Class A

Section 6 North

Section All

Ada-Borup 5-0 10-1

Waubun 5-2 11-2

Lake Park-Audubon 5-2 10-5

Norman County East 4-2 10-2

Park Christian 3-4 3-9

Norman County West 1-5 3-12

Hillcrest Lutheran 1-6 1-7

Ulen-Hitterdal 1-6 2-12

New York Mills 0-5 1-12

Rothsay 0-9 0-13

Section 6 South

Section All

Parkers Prairie 8-0 15-0

Hancock 6-0 10-2

Wheaton/Hmn-Norcross 4-1 7-4

Brandon-Evansville 7-3 10-3

Underwood 6-3 7-6

Henning 3-2 8-4

Battle Lake 5-5 5-8

West Central Area 1-2 8-4

Ashby 3-5 3-6

Belgrade-Brooten-Elrosa 0-1 2-11

C-G-B 0-4 2-11

Section 8 East

Section All

Red Lake County Central 10-4 10-4

Fosston 4-1 4-7

Kelliher/Northome 5-2 8-5

Lake of the Woods 5-3 7-5

Clearbrook-Gonvick 6-3 10-3

Mahnomen 1-4 1-10

Blackduck 1-6 2-9

Cass Lake-Bena 2-5 4-13

Laporte 1-6 1-12

Bug-O-Nay-Ge-Shig 0-2 0-3

Section 8 West

Section All

Stephen-Argyle 9-0 12-1

Warren-Alvarado-Oslo 9-0 15-1

Win-E-Mac 7-0 13-0

Red Lake Falls 9-2 12-5

Northern Freeze 7-4 8-6

Fertile-Beltrami 3-5 4-9

Kittson County Central 3-6 5-9

Goodridge-Grygla 3-10 3-10

Badger/G-Middle River 1-8 1-9

Sacred Heart 1-9 1-10

Climax/Fisher 0-7 0-11

Polls

Class 4A

1. Hopkins (14-0)

2. Edina (14-0)

3. Wayzata (14-1)

4. Bloomington Kennedy (12-2)

5. Eden Prairie (12-2)

6. Buffalo (13-3)

7. Robbinsdale Cooper (12-3)

8. Osseo (12-3)

9. Roseville (13-2)

10. Eastview (11-4)

Class 3A

1. Fergus Falls (16-0)

2. DeLaSalle (12-2)

3. Richfield (12-2)

4. Benilde-St. Margaret’s (11-2)

5. Hill-Murray (11-5)

6. Alexandria (11-2)

7. Kasson-Mantorville (16-0)

8. Simley (14-1)

9. Red Wing (14-2)

10. Chisago Lakes (12-3)

Class 2A

1. Providence Academy (12-3)

2. Staples-Motley (11-2)

3. New Richland-H-E-G (15-0)

4. Braham (14-1)

5. Esko (11-1)

6. Hawley (10-1)

7. Pine Island (17-0)

8. Jordan (11-1)

9. St. Peter (12-2)

10. Watertwon-Mayer (12-3)

Class 1A

1. Maranatha (10-3)

2. Goodhue (13-2)

3. Parkers Prairie (15-0)

4. Spring Grove (15-2)

5. Mountain Iron-Buhl (16-0)

6. Upsala (11-1)

7. North Woods (13-0)

8. Minneota (13-1)

9. Win-E-Mac (13-0)

10. Ada-Borup (10-1)

HOCKEY

D

Minnesota boys

Standings

Class 2A

Section 8

Section All

Moorhead 5-0 11-3

Bemidji 5-1 10-6

Brainerd/Pillager/Pierz 5-2 13-3

River Lakes 3-2 10-6

Buffalo 2-2 6-9

Becker/Big Lake 1-1 5-7

Roseau 1-2 9-4-1

Monticello/Annan/ML 2-6-1 3-13-1

St. Cloud Tech 1-5 3-12-1

Northern Lakes 0-4-1 9-9-1

Class A

Section 6

Section All

Alexandria 4-2 8-6

St. Cloud Apollo 4-4 7-9-1

Little Falls 4-1 12-6-1

Willmar 3-4 6-9

Prairie Centre Area 3-3 9-6

Fergus Falls 5-1 8-6

Sartell-St. Stephen 1-3 2-13-1

Breckenridge/Wahpeton 1-2 4-2

Morris/Benson Area 1-4 4-10

Wadena-Deer Creek 0-2 0-13

Class A

Section 8

Section All

Thief River Falls 5-0 11-3-1

East Grand Forks 4-0 11-4

Red Lake Falls 4-3 7-9

Lake of the Woods 3-2 5-9

Warroad 3-2 8-6-1

Crookston 4-4 5-13-1

Kittson Central 3-5 8-8

Park Rap./Men/Nev/WHA 3-6 5-11

Detroit Lakes 0-2 6-9

Bagley/Fosston 0-5 6-10

Polls

Class 2A

1. Duluth East (10). 2. Minnetonka. 3. Maple Grove. 4. Eagan. 5. Edina. 6. Benilde-St. Margaret’s. 7. Eden Prairie. 8. Moorhead. 9. Wayzata. 10. Hill-Murray.

11. Blaine. 12. Burnsville. 13. Grand Rapids. 14. Andover. 15. Elk River-Zimmerman. 16. Centennial. 17. Lakeville South. 18. Cloquet-Esko-Carlton. 19. Roseau. 20. Roseville Area.

Class 1A

1. Hermantown (6). 2. Breck (2). 3. St. Thomas Academy (2). 4. Duluth Marshall. 5. East Grand Forks. 6. Thief River Falls. 7. Totino-Grace. 8. St. Cloud Cathedral. 9. Mahtomedi. 10. Rochester Lourdes.

11. Blake. 12. Warroad. 13. Delano/Rockford. 14. Hibbing-Chisholm. 15. Rogers. 16. Little Falls. 17. Duluth Denfield. 18. Mound-Westonka. 19. Orono. 20. International Falls.

Minnesota girls

Standings

Class 2A

Section 8

Section All

North Wright County 5-0 12-6-1

Moorhead 6-1 12-6

Bemidji 3-3-1 10-8-1

River Lakes 4-5 10-10-1

Sartell/Sauk Rapids 5-4 13-6-1

St. Cloud 1-5-1 8-8-3

Brainerd/Little Falls 1-8 3-16

Class A

Section 6

Section All

Fergus Falls 3-3 3-15

Alexandria 4-1 8-10

Detroit Lakes 6-2 9-10

Pequot Lakes 3-2 5-10-1

LPGE/WDC 2-4 5-12

Morris/Benson Area 0-6 2-12-1

Polls

Class 2A

1. Benilde-St. Margaret’s (10). 2. Anoka. 3. Minnetonka. 4. Hill-Murray. 5. Roseville Area. 6. Edina. 7. Elk River-Zimmerman. 8. White Bear Lake. 9. Lakeville South. 10. Eagan.

11. Lakeville North. 12. Irondale. 13. Mounds View. 14. Stillwater Area. 15. Andover. 16. Hopkins. 17. Chaska-Chanhassen. 18. Blaine. 19. North Wright County. 20. Champlin Park.

Class A

1. Breck (10). 2. Warroad. 3. South St. Paul. 4. Thief River Falls. 5. Orono. 6. Blake. 7. Mound-Westonka. 8. Red Wing. 9. Chicago Lakes Area. 10. Rogers.

11. Mankato East-Loyola. 12. Visitation-SPA United. 13. Crookston. 14. Hutchinson. 15. Henry Sibley. 16. Hibbing-Chisholm. 17. East Grand Forks. 18. Simley. 19. Mahtomedi. 20. International Falls.