« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 03 2012

High school scoreboard

Basketball

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Ada 71, Mahnomen 48

Half: A 41, M 17

A: Hennen 14, Ambuehl 7, Peterson 4, Cappes 10, Rubeke 9, Etting 8, Merkens 9, Blasey 4, M. Rubeke 6.

M: Schoenborn 6, Winkler 2, Littlewolf 3, Porter 17, Polaschek 4, Haugo 1, Kochmann 3, Pavek 12.

Barnesville 65, Norman County East 47

Half: B 35, NCE 20

B: Jerald 2, K. Martz 4, Dokkenbakken 11, R. Strand 12, Brandt 3, M. Strand 12, Mahrer 2, A. Martz 19.

NCE: Bommersbach 15, Nelson 2, Korsgoden 1, Anderson 3, Knutson 4, Steene 2, Aune 9, Laport 11.

Bemidji 65, Crookston 45

Half: B 40, C 18

B: Rutledge 18, Brown 6, Woods 29, Cervonka 7, Sullivan 2, DeClusin 2, Hirt 1.

C: Vatthaver 2, Delage 12, Boone 3, Hollcroft 12, Forney 4, Brewster 7, Remick 3, Boike 2.

Detroit Lakes 55, Thief River Falls 53

Half: DL 28, TR 24

DL: McCloud 6, Nolberg 18, Hurchinson 14, Labat 2, Morgan 1, Long 10, Singer 4.

TR: Hjelsegh 7, Leier 6, Williams 2, Gunderson 12, Mattson 4, Hrbey 10, Schnieder 12.

Hawley 54, Ulen-Hitterdal 51

Red Lake County 75, Climax-Fisher 73

Half: CF 39, RL 37,

RL: Hagl 19, O’Neill 12, Hurst 21, Wiseth 3, Schindler 5, Voleltz 13.

CF: Wetzel 24, Wagner 10, Rarick 5, Fenno 5, Beiswenger 5, Swensen 6, Egeland 13.

Other Scores

Ada-Borup 71, Mahnomen 48

Albany 60, Foley 51

Apple Valley 78, Prior Lake 70

Atwater-Cosmos-Grove City 73, Paynesville 50

Austin 58, Waseca 33

Barnesville 65, Norman County East 47

Barnum 77, Wrenshall 47

Belgrade-Brooten-Elrosa 60, Eden Valley-Watkins 48

Bemidji 65, Crookston 45

Detroit Lakes 55, Thief River Falls 53

Duluth Denfeld 100, Duluth East 99, OT

Duluth Marshall 63, Mesabi East 53

East Grand Forks 60, Kittson County Central 47

Eastview 80, Eagan 40

Eden Prairie 59, Shakopee 35

Edina 65, Mankato West 46

Elk River 68, Anoka 53

Ely 95, Silver Bay 84

FAIR School 63, St. Croix Prep 37

Fillmore Central 69, Grand Meadow 35

Fridley 69, St. Francis 64

Glenville-Emmons 59, Randolph 49

Goodridge/Grygla-Gatzke 64, Lake of the Woods 41

Hastings 64, Park (Cottage Grove) 61

Hawley 54, Ulen-Hitterdal 51

Trinity 57, Heritage Christian Academy 56

Warroad 56, Roseau 53

Watertown-Mayer 77, Belle Plaine 43

Waubun 74, Park Christian (Moorhead) 69

Wayzata 84, Minneapolis South 54

Minnesota girls

Results Tuesday

Ada-Borup 71, Mahnomen 13

Half: AB 40, M 6

AB: Stevenson 7, Nelson 4, Vega 10, Kohlness 10, Veegen 4, Meyers 4, Kujava 17, Gerhtz 5, Poehler 2, Herringer 8.

M: Foss 2, Schoenborn 3, Lundon 4, Porter 2, Kersting 2.

Brandon-Evansville 42,

Clinton-Graysfield-Beardsley 39

Half: BE 25, CBG 15

BE: Randt 2, Kokett 3, Steffenson 5, M. Friedrich 6, E. Friedrich 1, Okerlund 3, Bettermann 2, Strese 20.

CGB: Strobel 3, Montonye 10, Stueve 12, Gilsdorf 8, Sullivan 4, Nordly 2.

Norman County East 43, Barnesville 32

Half: NCE 18, B 15

NCE: Varty 9, Stene 21, Sirjord 7, Buchanan 2, Pederson 4.

B: Meyer 9, Vancura 4, Martinson 7, Boom 8, Buth 1, Bentley 2.

Waubun 61, Frazee 53

Half: W 25, F 28

W: Lundon 24, Heisler 4, Yost 7, Winter 10, Voss 5, Pazdernick 7, Haverkamp 4.

F:T. Tappe 2, A. Tappe 22, McCorquodale 4, Tangen 6, Bachmann 19.

Other Scores

Ada-Borup 71, Mahnomen 13

Adrian 72, Southwest Star Concept 49

Alden-Conger 43, Medford 42, OT

Alexandria 73, St. Cloud Tech 54

Anoka 60, Elk River 53

Apple Valley 49, Prior Lake 44

Lake Park-Audubon 63, Park Christian (Moorhead) 49

LeRoy-Ostrander 55, Schaeffer Academy 15

Lester Prairie/Holy Trinity 61, New Life Academy 53

Milbank, S.D. 55, Morris Area/Chokia-Alberta 51, OT

Moose Lake/Willow River 65, Hinckley-Finlayson 32

Mora 56, Little Falls 47

Mountain Iron-Buhl 63, Cherry 41

Murray County Central 58, Hills-Beaver Creek 27

New London-Spicer 56, Benson 34

New Prague 76, New Ulm 29

Norman County East 43, Barnesville 32

Northfield 67, Faribault 23

Providence Academy 71, Blake 18

Red Lake County 51, Fertile-Beltrami 37

Richfield 67, South St. Paul 43

Robbinsdale Cooper 61, North Branch 17

Rogers 54, Becker 21

Roseville 50, Mounds View 47

Sartell 46, Willmar 42

Sauk Centre 65, Belgrade-Brooten-Elrosa 28

Sauk Rapids-Rice 55, Brainerd 48

Simley 44, North St. Paul 33

Sleepy Eye St. Mary’s 47, New Ulm Cathedral 27

Staples-Motley 78, Pequot Lakes 52

Stewartville 45, Rochester Lourdes 28

Thief River Falls 74, Bagley 38

Totino-Grace 65, Chisago Lakes 63

Trinity 53, Heritage Christian Academy 37

Upsala 71, Isle 62

Verndale 71, New York Mills 57

Virginia 57, Duluth Marshall 47

Visitation 66, St. Agnes 27

Wabasso 75, G-F-W 51

Waconia 73, Orono 42

Waubun 61, Frazee 53

Wayzata 57, Buffalo 45

West Lutheran 66, Legacy Christian 38

White Bear Lake 57, Stillwater 52

Winona Cotter 60, La Crescent 44

Worthington 57, Pipestone 46

North Dakota boys

Results Tuesday

Barnes County North 64, Pingree-Buchanan/Kensal 37

PBK 5 9 9 14

BCN 10 16 17 20

PBK: Diede 2, Guthmiller 7, Baker 12, Bleskowski 9, Perleberg 7.

BCN: Christ 13, Kramlich 13, Eberle 3, Fletcher 6, Steckler 7, Clemens 12, Eberle 2, Undem 8.

Central Cass 79, Thompson 51

CC 24 37 62 79

T 16 28 42 51

CC: Zimmerman 25, Bresnahan 14, Breske 5, Ebach 10, Lubbers 9, Rienitz 2, Zeeland 6, Roesler 8.

T: Myron 5, Walsh 2, Braun 3, Webber 5, Ness 8, Gardener 6, Strand 2, Adam 20.

Edgeley-Kulm 53, Kidder County 32

KC 6 6 8 12

EK 13 19 9 12

KC: Morrison 2, Steinolfson 3, Leier 3, Benz 8, Six 8, Scherbenske 3, Sand 5.

EK: Berg 3, Hanson 8, M. Madcke 3, Diegel 8, Elhand 6, L. Madcke 3, Lindgren 7, Geisler 15.

Finley-Sharon-Hope-Page 56, May-Port-CG 46

MPCG 2 16 24 46

FSHP 12 28 45 56

MPCG: Harpestead 17, Bradner 5, Scallen 6, Elliot 4, Enger 13, Baldwin 1.

FSHP: Simpson 4, L. Montag 2, Archer 19, Mehus 19, Foss 1, Aberle 9, Bring 2.

Hatton-Northwood 76, Larimore 47

L 11 28 38 47

HN 14 29 52 76

L: Elfman 6, Arvin 4, Berkuehlen 2, Peterson 13, Hofer 22.

HN: Thompson 7, J. Pederson 3, K. Pederson 10, Bye 4, Olson 17, Paulson 27, Peterson 2, Woodward 4, Leshcheid 2.

Linton 78, Ellendale 47

L 19 39 54 78

E 9 22 39 47

L: Small 9, Baumiller 2, T. Purinton 31, Humann 1, Dealle 7, Flyberg 6, J. Puriton 3, Sehn 7, Ryckman 2, Schneider 10.

E: B. Enge 13, White 16, Martin 2, Johnson 2, Tschosik 8, Hofer 2, Wang 2.

North Sargent 59, Enderlin 47

NS 13 38 45 59

E 14 23 34 47

NS: Miller 5, Greenmeyer 8, Hansana 24, Peterson 4, Drevlow 18.

E: Huus 17, D. Lindgren 8, Hanson 5, T. Lindgren 6, Michaelson 2, J. Kittleson 2, Dixson 7.

Richland 48, Milnor 45

M 9 19 35 45

R 12 22 36 48

M: Sakary 2, Tayer 14, Ellefson 2, McCloud 7, Thompkins 6, Weber 4, Halverson 10.

R: Frankl 7, Johnson 26, Kinneberg 8, Jacobson 2, Knudsen 5.

Rosholt 68, Fairmount-Campbell-Tintah 42

R 20 32 48 68

FCT 6 17 31 42

R: Jackson 7, Krueger 8, Shykowski 30, Heesch 11, W. Lick 2, Eggers 6, Wieser 2, D. Lick 2.

FCT: Burns 28, VanOverbeck 12, Berend 2.

Sargent Central 66, Oakes 40

SC 17 33 47 66

Oakes 8 13 28 40

SC: J. Arp 18, Weber 17, Jablonsky 8, Mlnarik 7, Bergh 6, D. Arp 2, Schlecht 2, Wyum 2, Schreiner 2.

O: Zetocha 13, Meehl 12, Maddock 6, Roney 3, Quandt 3, Cordova 3.

South Border 58, Central Prairie 55

CP 19 38 44 55

SB 12 31 46 58

CP: Owen 8, Staloch 6, Denning 9, Knodel 26, Mayher 3, Williams 3.

SB: Knoll 7, Wanner 7, Jacobson 9, Jacobson 21, Pinke 4, Entzie 10.

Other Scores

Barnes County North 64, Pingree/Buchanan-Kensal 37

Bismarck Century 67, Dickinson 48

Bison, S.D. 76, Bowman County 53

Bottineau 65, Kenmare 53

Central Cass 79, Thompson 51

Des Lacs-Burlington 79, Towner-Granville-Upham 60

Dickinson Trinity 82, Glen Ullin-Hebron 32

Edgeley-Kulm 53, Kidder County 32

Fargo Davies 88, Devils Lake 67

Fargo South 73, Grand Forks Central 54

Finley-Sharon/Hope-Page 56, May Port CG 46

Glenburn 67, North Shore 47

Grafton 60, Park River/Fordville Lankin 52

Griggs County Central 68, Langdon 33

Hatton-Northwood 76, Larimore 47

Hettinger/Scranton 60, Beach 47

Killdeer 61, Richardton-Taylor 50

Kindred 73, Hankinson 38

Linton-HMB 78, Ellendale 47

Mandan 52, Minot 45

Midkota 59, Central Valley 45

Mott-Regent 68, New England 66

North Sargent 59, Enderlin 47

North Star 75, Benson County 37

Northern Cass 39, Lisbon 32

Powers Lake 83, Burke County 34

Rosholt, S.D. 68, Campbell-Tintah-Fairmount 42

Rugby 84, Rolla 36

Sargent Central 66, Oakes 40

South Border 58, Central Prairie 55

Stanley 56, Mandaree 23

Surrey 61, Sawyer 38

Turtle Lake-Mercer 76, Garrison 70

Velva 62, Minot Our Redeemer’s 50

Wahpeton 74, Fargo North 59

Washburn 75, Wilton-Wing 47

North Dakota girls

Results Tuesday

Hatton-Northwood 49, Larimore 42

L 7 21 32 42

HN 12 23 37 49

L: Georgeson 3, Mutch 4, Berge 5, Hunt 9, Schaley 4, Bernardy 2, Berthold 3, Williams 12.

HN: Sletten 8, Scwhartz 8, Bilden 3, Pladson 5, Johnson 7, Bye 2, Hedland 2, Iverson 14.

Four Winds-Warwick-Minnewaukan 51,

Rugby 48

R 11 23 37 48

FW-W-M 12 35 43 51

R: Kraft 3, Hovland 11, Deckert 2, Paul 4, Schmaltz 3, Wangerin 12.

FW-W-M: Smith 4, Teel 13, Rainbow 12, Joshua 3, Motley 11, Santos 8.

Hillsboro 39, Griggs County Central 34

GCC 4 14 27 34

H 14 22 30 39

GCC: Ellesson 4, Andel 2, Saure 6, Jacobson 4, Beattie 4, Johnson 8, Tainter 6.

H: Rude 6, Doeden 2, Berge 4, Tastian 11, Murphy 10, Buethner 6.

Northern Cass 55, May-Port-CG 37

MPCG 9 20 26 37

NC 14 28 40 55

MPCG: Grandaland 4, Lorenz 7, Evans 4, Ust 17, Ogburn 1, Neset 4.

NC: C. Ward 4, Johnson 4, Zieske 15, Mitzl 10, Burnwest 9, W. Ward 13.

North Sargent 66, Enderlin 60

NS 15 32 50 66

E 11 28 48 60

NS: Kempel 2, Euscher 4, Orn 4, Wrage 11, Peterson 20, Anderson 17, Latrailie 2, Sandness 6.

E: Lautz 10, Syverson 13, Johnson 16, Thielges 8, Pfaff 1, Bennweis 6, Laufenberg 6.

Valley City 63, Maple Valley 57

VC 11 24 38 63

MV 11 23 35 57

VC: Enstad 1, McDaniel 13, Tangen 10, Jacob 12, Olson 4, Olstad 14, Deigel 2, Suhr 7.

MV: Tinjum 14, Punton 1, C. Pautz 17, Kasowski 2, Nudell 21, K. Pautz 2.

Other Scores

Beach 66, Beulah 42

Bismarck Century 63, Dickinson 35

Bottineau 37, Mohall-Lansford-Sherwood 28

Burke County 58, Powers Lake 43

Carrington 72, Harvey-Wells County 18

Divide County 71, Kenmare 40

Fargo Davies 70, Devils Lake 61

Fargo Oak Grove Lutheran 70, Lidgerwood 42

Flasher 66, Center-Stanton 45

Four Winds 51, Rugby 48

Grand Forks Central 68, Fargo South 50

Grant County 91, Standing Rock 48

Groton Area, S.D. 54, Oakes 44

Hatton-Northwood 49, Larimore 42

Kindred 74, Hankinson 26

Napoleon 47, Linton-HMB 40

New Salem 82, Solen 15

New Town 59, Watford City 49

North Sargent 66, Enderlin 60

North Shore 55, Glenburn 28

Northern Cass 55, May Port CG 37

Pingree/Buchanan-Kensal 53, Litchville-Marion/Montpelier 45

Ray 55, Tioga 32

Richland 48, Milnor 45

Rolette-Wolford 73, St. John 43

Rolla 61, Westhope-Newburg 22

Sawyer 63, Surrey 42

Shiloh Christian 55, Hazen 41

South Border 58, Strasburg-Zeeland 39

Stanley 71, Mandaree 29

Trenton 58, Bainville, Mont. 55

Valley City 63, Maple Valley 57, OT

Wahpeton 56, Fargo North 49

Washburn 60, Wilton-Wing 36

hockey

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Albert Lea 8, Faribault/Bethlehem Academy 3

Blaine 9, North Metro Stars 4

Blake 6, St. Paul Johnson Governors 2

Cloquet/Esko/Carlton 6, Virginia/Mountain Iron-Buhl 3

Delano/Rockford 7, Waconia 0

Grand Rapids 4, Bemidji 1

Holy Family Catholic 4, St. Cloud Cathedral 1

Hopkins 4, Prior Lake 3

International Falls 10, Eveleth-Gilbert/Mesabi East 0

Minnetonka 4, Eagan 2

Monticello/Annandale/Maple Lake 3, Sartell 2

Moorhead 7, Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 0

New Prague 4, Shakopee 0

New Ulm Eagles 9, Dodge County 2

Northern Lakes 3, Park Rapids/Menahga/Nevis 2

Onalaska, Wis. 6, La Crescent/Houston 4

Red Lake County Central/Red Lake Falls 6, Lake of the Woods/Indus 2

Roseau 5, Crookston Pirates 1

Silver Bay/Cook County 5, Two Harbors 0

Spring Lake Park 9, North Branch 1

St. Cloud Apollo 4, Bloomington Kennedy 3

St. Cloud Tech 6, Alexandria 3

St. Michael-Albertville 6, Legacy Christian/PACT Charter 1

Superior, Wis. 13, Proctor 0

Waseca 5, Austin 2

Minnesota girls

Results Tuesday

Albert Lea 5, Faribault/Bethlehem Academy 2

Andover 1, Champlin Park 0

Anoka 7, North Metro Stars 1

Buffalo Bison 4, Wayzata 2

Chaska/Chanhassen Storm Hawks 5, Red Wing 3

Duluth Northern Stars 3, Hermantown/Proctor 0

Edina 4, Eden Prairie 2

Fargo South, N.D. 9, Detroit Lakes/Perham 0

Fergus Falls 12, LPGE/WDC 0

Henry Sibley 3, Hudson, Wis. 0

Lakeville South 3, Belle Plaine/Prior Lake 2, OT

Luverne Cardinals 7, Marshall Tigers 2

Mankato East/Loyola 2, Owatonna 1

Maple Grove 3, Robbinsdale Armstrong 0

Minnetonka 4, Hopkins 0

Moorhead 6, Brainerd/Little Falls/Pillager 1

Mound-Westonka/Watertown-Mayer 8, Litchfield/Dassel-Cokato 1

Park Rapids Area 10, Morris/Benson Area Storm 0

Rochester Mayo 7, Mankato West 2

St. Croix Valley Fusion, Wis. 4, Rochester John Marshall/Lourdes 3

Thief River Falls 9, Crookston Pirates 4

North Dakota boys

Results Tuesday

Fargo South 5, Fargo Davies 4

Grand Forks Red River 6, Grand Forks Central 1

Minot 3, Bismarck High 1

North Dakota girls

Results Tuesday

Fargo South 9, Detroit Lakes/Perham, Minn. 0

Grand Forks Knightriders 7, Devils Lake 1

Wrestling

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Breckenridge 38, Dilworth Glyndon-Felton 33

106: Beyer, DGF, win by forfeit

113: Kondos, Breck, win by forfeit

120: Whiteaker, DGF, win by forfeit

126: Johnson, DGF, pin 1:29 over Erickson

132: Miranowski, Breck, dec. 11-9 over Dufault

138: Hamernik, DGF, dec. 4-2 over Differding

145: Stuehrenberg, Breck, dec. 6-2 over Sogge

160: Willprecht, Breck, pin 2:21 2:21 over Hawk

170: S. Erlandson, Breck, pin :31 over Martin

182: Hawk, DGF, pin 2:52 over Nordick

195: Praus, Breck, pin 2:21 over Raymund

220: G. Erlandson, Breck, pin 5:21 over Hanson

285: Lilley, DGF, win by forfeit

Moorhead 35, Fargo North 28

106: Brendemuhl, MRD, pinned Stiess 1:33

113: T. Walton, FN, pinned Laidlaw 1:37

120: Mark, MRD, pinned Muhonen 4:37

126: Rositas, MRD, maj. dec.Coronato 9-2

132: Lorenzen, MRD dec. Moses 10-6

138: Berntson, FN, maj. dec. Olson 17-5

145: Zupan MRD, maj. dec. Wagemann, 14-1

152: Carpenter, MRD dec. Manthie 9-3.

160: A. Walton, FN, pinned Wychor 1:37

170: Wheeler, MRD, maj. dec. Batholemy 9-2

182: Morlock, MRD, pinned Olafson :53

195: Goodman, FN, pinned Berry 4:23

220: Aamold, FN, dec. Lubenow, 3-1

285: Hanson, FN, dec. Edner 2-0.

Other Scores

Atwater-Cosmos-Grove City 58, Benson 3

Badger-Greenbush-Middle River 66, Mahnomen/Waubun 15

MAHACA 48, Yellow Medicine East 15

Minneota 61, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut-Grove 9

Rockford 35, Belgrade-Brooten-Elrosa 32

Detroit Lakes Triangular

Detroit Lakes 48, Wadena-Deer Creek 16

Pequot Lakes/Pine River-Backus 39, Detroit Lakes 32

Pequot Lakes/Pine River-Backus 58, Wadena-Deer Creek 13

Madelia Triangular

Windom/MLBO 45, Madelia/Truman/Martin Luther 27

Nicollet Triangular

Nicollet/G-F-W 45, River Valley 29

Nicollet/G-F-W 60, St. Agnes 6

Park Rapids Triangular

Park Rapids 61, East Grand Forks/Sacred Heart 17

Thief River Falls 37, Park Rapids 27

Thief River Falls 46, East Grand Forks/Sacred Heart 29

North Dakota boys

Results Tuesday

Fargo Davies 48, Valley City 30

106: Burnside, FD, McGough, VC, 3:42

113: Ashline, VC, dec. over Nemer, FD, 9-6

120: Finch, FD, pinned Peterson, VC, 4:23

126: Moe, FD, win by forfeit

132: Mehring, FD, win by forfeit

138: Alexander, FD, pinned Magnuson, VC, 2:42

145: Johnson, VC, pinned Welk, FD, 1:22

152: Undem, VC, dec. over Crissler, FD, 5-4

160: Doty, VC, pinned Rohrich, FD, 1:08

170: Radermacher, VC, pinned Martin, FD, 2:52

182: Mairs, FD, pinned Bjornson, VC, :34

195: :arson, VC, pinned Kjera, FD, 1:01

220: Kjera, FD, pinned Beckman, VC, :57

285: Crissler, FD, pinned Horner, VC, 5:24

West Fargo 60, Grand Forks Central 12

106: Cronin, WF, pin Keener 3:37

113: Shearer, WF, pin Hanson 1:58

120: Pergande, WF, pin Young 5:45

126: Ko. Kragnes, WF, pin Stallworth 1:28

132: Dobler, WF, pin Litizinger :36

138: Shepherd, WF, pin Oen 2:50

145: Ky. Kragnes, WF dec. Randle 8-3

152: Jones, GFC, Kuzina :37

160: Fish, GFC, dec. Schulz 9-5

170: Poole, GFC, dec. Scholl 5-2

182: Lehmann, WF, pin Terril 1:12

195: Johnson, WF, won by forfeit

220: Eiter, WF, won by forfeit

285: Sola, WF, dec. Hernandez 1-0

Swimming

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Moorhead Triangular

200 medley relay: 1, Detroit Lakes (King, Oak, Olson, Krengel), 1:45.92. 5, Moorhead, 2:11.67.

200 freestyle: 1, Krengel, DL, 1:54.81. 7, Cook, M, 2:25.5. 8, Kupec, M, 2:30.84. 10, Sunde, M, 2:36.89.

200 individual medley: 1, Oak, DL, 2:07.15. 5, Johnson, M, 2:35.26. 9, Roach, M, 2:57.72. 11, Dougherty, M, 3:24.24. 12, Pickar, M, 4:52.

50 freestyle: 1, Clem, DL, 24.02. 6, Bundgaard, M, 28.5. 8, E. Johnson, M, 29.47. 10, Sunde, M, 31.35. 12, Pickar, M, 41.48.

Diving: 1, W. Johnson, M, 213.75. 5, E. Johnson, M, 136.3

100 butterfly: 1, King, DL, 1:02.93. 5, Bundgaard, M, 1:14.55. 7, Roach, M, 1:28.75. 8, Cook, M, 1:28.82. 10, Pickar, M, 2:10.83.

100 freestyle: 1, Krengel, DL, 51.47. 2, W. Johnson, M, 53.76. 10, Church, M, 1:32.45. 11, Rohrer, M, 1:44.79. 12, A. Johnosn, M, 1:48.21.

500 freestyle: 1, Cullen, P, 5:28.94. 6, K. Johnson, M, 6:23.62. 8, A. Johnson, M, 7:13.2. 11, Wolf, M, 8:25.38.

200 freestyle relay: 1, Detroit Lakes (Johnson, tiggers, McCullough, Clem), 1:40.11. 4, Moorhead, 1:54.91. 7, Moorhead, 2:31.30. 8, Moorhead 2:59.07.

100 backstroke: 1, King, DL, 1:04.12. 5, Kupec, M, 1:15.74. 10, Church, 1:52.6. 11, Rohrer, M, 2:04.82.

100 breaststroke: 1, Oak, DL, 1:02.36. 9, A. Johnson, M, 1:25.48. 10, Wolf, M, 1:50.91. 11, Dougherty, M, 1:52.34.

400 freestyle relay: 1, Detroit Lakes (Olson, King, Krengel, Oak), 3:31.33. 5, Moorhead, 4:33.28. 6, Moorhead, 4:38.87.