« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published January 14 2011

High School Scoreboard

Basketball

D

Minnesota boys

Results Thursday

Mahnomen 66, Fosston 51

Half: F 23, M 31

F: Goss 9, O’keete 4, Arreson 13, Viken 2, Carlin 21, Pulson 2.

M: Gieseke 4, Stevens 16, Fairbanks 4, LaVoy 14, Littlewolf 2, Cochmann 2, Pavek 20.

Other scores

Anoka 67, Andover 44

Ashby 79, Eagle Valley 63

Barnum 55, Hinckley-Finlayson 36

Battle Lake 58, Underwood 37

Belgrade-Brooten-Elrosa 70, Kimball 68, OT

Benilde-St. Margaret’s 74, Irondale 66

Bertha-Hewitt 64, Menahga 38

Brandon/Evansville 71, Rothsay 28

Browerville 61, Osakis 53

Burnsville 52, Bloomington Jefferson 51

Cannon Falls 69, Triton 46

Community of Peace 62, North Star Academy 32

Dawson-Boyd 73, Canby 34

Dover-Eyota 55, Pine Island 48

Duluth Central 78, Cloquet 42

Duluth Marshall 61, Proctor 25

East Central 70, Pine City 47

Edina 52, Blake 35

Ellsworth 63, Hills-Beaver Creek 60

Fairmont 67, Waseca 54

Fulda 59, Adrian 48

Glenville-Emmons 86, Immanuel Lutheran 74

Hermantown 63, Two Harbors 22

Hillcrest Lutheran 50, Parkers Prairie 42

Howard Lake-Waverly-Winsted 68, Holdingford 32

International School 71, Minnesota Academy for the Deaf 36

Lansing Kee, Iowa 54, Mabel-Canton 41

Lincoln HI 62, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 49

Lyle/Austin Pacelli 59, LeRoy-Ostrander 44

Mahnomen 66, Fosston 51

Maple Lake 51, Eden Valley-Watkins 26

Maranatha Christian 61, Legacy Christian 49

Minnehaha Academy 63, Brooklyn Center 61

Minneota 87, Renville County West 52

Minnesota Transitions 104, St. Paul Humboldt 87

Minnetonka 49, St. Paul Academy 20

Minnewaska 74, Benson 51

Montevideo 64, MACCRAY 57

Mountain Lake/Butterfield-Odin 66, Red Rock Central 46

Murray County Central 75, Westbrook-Walnut Grove 46

Nashwauk-Keewatin 76, Floodwood 65

Nevis 49, Pine River-Backus 41

New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 69, Randolph 46

New Ulm 66, Blue Earth 52

New York Mills 66, Wadena-Deer Creek 57

Onamia 54, Aitkin 45

Osseo 58, Maple Grove 53

Park Center 80, Elk River 74

Pequot Lakes 82, Pillager 50

Pierz 75, Rockford 59

Richfield 74, Tartan 61

Robbinsdale Armstrong 86, Centennial 77

Round Lake-Brewster 51, Southwest Star Concept 44

Russell-Tyler-Ruthton 63, Central Minnesota Christian 41

Southwest Minnesota Christian 67, Edgerton 32

St. John’s Prep 65, Swanville 41

St. Paul Johnson 69, Eden Prairie 58

St. Peter 63, St. James 44

Tracy-Milroy-Balaton 76, Lakeview 38

United South Central 59, Medford 33

Upsala 60, Royalton 40

Zumbrota-Mazeppa 59, Bethlehem Academy 48

Minnesota girls

Results Thursday

Fosston 52, Mahnomen 35

Half: F 24. M 17

F: Evje 16, Tranden 2, Biken 6, Mireault 4, Schmidt 10, Sistad 2, Manecke 11, Wilson 1.

M: Worms 9, Hanson 1, Spaeth 8, Schoenborn 8, Refshaw 2, Porter 7.

Ada-Borup 63,

Norman County West 19

Half: AB 39, NCW 12

NCW: Brommenschenkel 5, Orsland 6, Jacobson 6, Jorgensen 2.

AB: Nelson 10, M. Kolness 7, Narum 8, Kujava 19, Gehrtz 1, K. Kolness 9, Herringer 9.

Perham 59, Hawley 48

Half: P 38, H 25

P: Meehl 3, Miller 5, Huber 4, Stoll 17, Guck 2, Karvonen 7, Moenkedick 21.

H: Noreen 8, Lura 2, Olson 2, Petermann 4, Amann 6, D. Sannes 12, A. Sannes 14.

Norman County East 50,

Ulen-Hitterdal 41

Half: NCE 26, UH 23.

NCE: Varty 7, Varriano 11, Sather 5, Stene 15, Sirjord 7, Dalby 2, Pederson 3.

UH: Neset 1, Austinson 15, Aranda 7, Henrickson 17, Wang 1.

Fergus Falls 58, Brainerd 52

Half: FF 31, B 30

B: Branum 24, Kraemer 14, Tibbetts 6, Thoennes 4, Mueller 2, Lamb 2.

FF: M. Monkey 17, A. Monkey 12, Schultz 12, Rasmusson 5, Hauck 4, Swenson 4, Hatlewick 2, Zenner 2.

Perham 59, Hawley 48

Half: P 38, H 25

P: Meehl 3, Miller 5, Huber7, Stoll 14, Guck 2, Karbonen 7, Moenkebick 21.

H: Noreen 8, Lura 2, Olson 2, Petermann 4, Amann 6, D. Sannes 12, A. Sannes 14.

Frazee 53, Park Rapids 44

Half: PR 26, F 24

PR: Christenson 8, Bateman 1, Lutz 5, Domino 10, Carlson 8, Grimes 4, Rittgers 3, Vaadeland 5.

F: T. Tappe 1, Smith 5, A. Tappe 18, McCorquodale 5, Tangen 4, Stender 2, Bachmann 18.

Other scores

Alexandria 55, Rocori 38

Bagley 44, Win-E-Mac 29

Benilde-St. Margaret’s 59, Irondale 42

Braham 93, Onamia 17

Buffalo Lake-Hector 64, G-F-W 32

Byron 78, Plainview/Elgin-Millville 42

Caledonia 56, Stewartville 38

Cambridge-Isanti 65, Monticello 64

Cannon Falls 58, Triton 54

Carlton 49, Moose Lake/Willow River 48

Champlin Park 66, Coon Rapids 63

Cherry 58, Chisholm 55

Climax/Fisher 49, Fertile-Beltrami 44

Cook County 66, Mesabi East 39

Cromwell 59, Wrenshall 46

Deer River 56, Bigfork 51

Duluth East 70, Bemidji 59

Elk River 61, Park Center 60

Esko 59, McGregor 19

Eveleth-Gilbert 64, Virginia 47

Fairmont 66, Waseca 62

Fergus Falls 58, Brainerd 52

Fosston 52, Mahnomen 35

Frazee 53, Park Rapids 44

Fulda 72, Mountain Lake/Butterfield-Odin 17

Goodhue 54, Randolph 27

Granada-Huntley-East Chain 44, Maple River 42

Hopkins 93, Roseville 51

Jordan 58, Belle Plaine 55

Kittson County Central 52, Crookston 43

Lac qui Parle Valley 38, Paynesville 30

Le Center 45, St. Clair 44

Lester Prairie/Holy Trinity 62, Bethany Academy 15

Lewiston-Altura 53, St. Charles 45

Litchfield 58, Delano 46

Mankato East 80, Albert Lea 61

Maranatha Christian 68, Legacy Christian 34

Marshall 56, Minneota 39

Martin County West 61, Cleveland 37

Mayer Lutheran 63, Sibley East 45

Melrose 62, St. Cloud Cathedral 47

Milaca 53, Foley 46

Milbank, S.D. 48, Ortonville 40

Minneapolis Edison 74, Minneapolis Washburn 61

Minneapolis Southwest 97, Minneapolis North 16

Minnetonka 63, Blaine 49

Mountain Iron-Buhl 75, AlBrook 35

New Ulm 50, Blue Earth 44

New Ulm Cathedral 64, Mankato Loyola 44

Nicollet 64, Madelia 45

Norman County East 50, Ulen-Hitterdal 41

Northern Freeze 74, Lake of the Woods 42

Orr 67, Cook 49

Pelican Rapids 67, West Central 66

Perham 59, Hawley 48

Pillager 53, Verndale 50

Red Lake County 67, Red Lake 33

Sartell 60, Sauk Rapids-Rice 25

Sauk Centre 61, New London-Spicer 48

Sebeka 72, Henning 50

Southland 65, Blooming Prairie 39

Spring Grove 62, Fillmore Central 47

St. Cloud Tech 81, St. Cloud Apollo 65

St. Peter 60, St. James 39

Underwood 42, Wheaton/Herman-Norcross 38

United South Central 59, Medford 37

Warren-Alvarado-Oslo 67, Badger/Greenbush-Middle River 42

Willmar 66, Little Falls 55

Yellow Medicine East 60, Morris Area/Chokia-Alberta 41

Zumbrota-Mazeppa 57, Bethlehem Academy 42

North Dakota boys

Results Thursday

Kindred 61, Finley-Sharon-Hope-Page 24

FSHP 5 8 18 24

K 13 36 51 61

FSHP: Bring 5, Rall 4, Archer 8, MEhus 3, Foss, 2, Thorsen 2.

K: Krotchrean 15, Haberman 12, Cose 2, Reinke 4, Milnrandt 2, Bachmeier 4, Luick 12, Ness 2, Reinke 4, Plankers 4.

Richland 58, Northern Cass 50

NC 9 28 37 50

R 10 22 38 58

NC: Hill 14, Syrrington 13, Cargile 11, Kyllo 5, Strouss 3, Teegarden 2, Crane 2.

R: Workin 27, Thompson 13, Julson 8, Griffith 6, Heyen 4.

Central Cass 58, Enderlin 27

E 7 11 20 27

CC 14 29 46 58

E: Bartholomay 2, Huus 2, Luther 3, Groth 5, Lindgren 9, Langand 6.

CC: Zimmerman 15, Sundquist 3, Ham 4, Ebach 2, Ratchenski 11, Kressin 5, Bresnahan 4, Utt 1, Ueland 4, Roesler 8.

Lidgerwood-Wyndmere 55, Lisbon 40

L 6 19 33 40

LW 14 27 33 55

Lis: Qual 12, Froemke 6, Anderson 5, Lee 4, Soldier 4, Mittleider 3, Bartholomay 2, Mangin 2, Michels 2.

LW: Meyer 18, Orth 17, J. Illies 9, Wieber 6, Meslow 3, Gleason 2.

Fairmount-Campbell-Tintah 54, Oakes 45

O 8 23 36 45

FCT 24 31 42 54

O: Forward 6, Peterson 6, Zetocha 13, Zimmer 2, Kuipers 7, Breitbach 4, Ptacek 7.

FCT: Kutzer 19, Ross 10, Burns 7, Plotske 9, Berend 2, VanOverbeke 4, Perez 3.

Milnor 77, Hankinson 42

H 15 25 33 42

M 12 35 57 77

H: Geffre 17, Mauch 11, Beinbraun 3, Riemann 4, Lenzen 2, Boutain 2, Asp 3.

M: Roeder 11, Erickson 2, Seefeldt 1, Popp 16, Martinson 10, Biss 9, Hansen 2, Johnson 18, Mund 8.

Carrington 54, Midkota 43

C 13 22 37 54

M 10 18 24 43

C: Abareauaa 4, Hagen 4, Murphy 2, Skytland 9, Nelson 4, Page 8, Monson 13, Burnham 9, Rosenau 1.

M: Miller 2, Overby 7, Harding 10, B. Ehlers 4, D. Ehlers 2, Monson 16, Gilbertson 2.

Ellendale 61, LaMoure 60

E 11 25 46 49 53 61

L 15 30 35 49 53 60

E: Swift 15, White 18, Flaherty 6, Lauder 16, Wertz 2, Morrissey 4.

L: T. Thielges 10, Stemen 9, Shockman 8, B. Thielges 10, Meiklejohn 21, Czajkowski 2

Napoleon 65, Kidder County 48

N 18 28 45 65

KC 7 23 31 48

N: Schwartzenberger 13, Gross 19, Fettig 2, Weigel 11, Hilzendeger 3, Rath-Wald 17.

KC: Wahl 8, Leier 1, Nicholson 4, Stroh 5, Benz 15, Foss 15.

North Sargent 66, Sargent Central 57

NS 6 24 47 55 66

S 17 29 45 55 57

NS: J. Greenmyer 4, Hansana 23, Enderson 12, Colemer 2, A. Greenmyer 21, Schutt 2, Kempel 2.

S: Huckell 12, Jablonsky 10, Hambek 2, Bopp 4, Arp 16, Enderson 11, Weber 2.

Other scores

Carrington 54, Midkota 43

Central Cass 58, Enderlin 27

Central Prairie 56, Edgeley-Kulm 49

Griggs County Central 71, Pingree/Buchanan-Kensal 53

Kindred 61, Finley-Sharon/Hope-Page 24

Lidgerwood 55, Lisbon 40

Linton-Hazelton-Moffit-Braddock 80, Strasburg-Zeeland 37

Litchville-Marion/Montpelier 51, Barnes County North 41

Milnor 77, Hankinson 42

Napoleon 65, Kidder County 48

North Shore 57, Stanley 55

Richland 58, Northern Cass 50

Washburn 51, Turtle Lake-Mercer 49

Watford City 86, Mandaree 48

North Dakota girls

Results Thursday

Dakota Prairie 52, Central Valley 51

D 10 20 33 45 52

CV 15 24 28 45 51

DP: Rude 20, Delmandani 8, Messner 14, Jillett 4, Janke 6.

CV: Lenz 4, Ta. Henningsgard 21, Schultz 2, T. Henningsgard 13, Sundbomb 4, K. Henninsgard 7.

Larimore 47, May-Port CG 32

M 6 19 24 32

L 19 29 40 47

M: Grandalen 3, Lorenz 16, Bjerke 4, Ust 7, Ogburn 1, Elliott 1.

L: Morten 18, Berge 11, Hunt 4, Schaley 8, Berthold 4, Mutch 2.

Four Winds-Warwick-Minnewaukan 68, Harvey 62

H 17 30 42 62

F 14 29 44 68

H: Kourajian 2, Schneider 16, Maxwell 14, Nyhus 16, Lorenz 14.

F: Smith 6, Rainbow 3, Omen 12, Motley 2, Santos 24, Hale 21.

Lakota/Adams-Edmore 52, New Rockford-Sheyenne 37

L 13 31 40 52

NR 5 15 27 37

L: Anderson 5, Bylin 4, Lee 5, A. Freije 16, F. Freije 19, Matejcek 3.

NR: C. Weber 5, Jacob 11, Demester 2, Allmaras 6, Grann 10, A. Weber 3

Oakes 57, Leola/Frederick (S.D.) 45

LF 15 18 33 45

O 17 34 45 57

LF: Goodall 10, Haar 3, Haas 10, Underberg 10, Perry 10, Walworth 2

O: Bopp 13, Schmit 3, Zetocha 4, Sell 15, Juran 1, Greenmyer 3, Warren 15.

Other scores

Beach 73, Bowman County 27

Bismarck Century 65, Minot 42

Dakota Prairie 52, Central Valley 51, OT

Dickinson Trinity 52, Hazen 33

Flasher 67, Solen 39

Four Winds 68, Harvey-Wells County 62

Harding County, S.D. 71, Scranton 42

Heart River 51, Mott-Regent 36

Hettinger 50, New England 36

Kenmare 64, Surrey 42

Lakota/Adams-Edmore 52, New Rockford-Sheyenne 37

Langdon 61, Rolla-Rock Lake 49

Larimore 47, May Port CG 32

New Salem 59, Wilton-Wing 38

New Town 62, Max 47

North Star 65, Benson County 46

Oakes 57, Leola/Frederick, S.D. 45

Richardton-Taylor 51, Glen Ullin-Hebron 35

Shiloh Christian 55, Grant County 44

Standing Rock 85, Center-Stanton 26

Starkweather-Munich 44, St. John 43

Thompson 62, Hatton-Northwood 45

Tioga 55, Trinity Christian 32

Towner-Granville-Upham 44, Bottineau 15

Valley-Edinburg 58, Fordville Lankin-Park River 50

Washburn 48, Turtle Lake-Mercer 25

HOckey

D

Minnesota boys

Results Thursday

Alexandria 4, Fergus Falls 4, OT, (tie)

Benilde-St. Margaret’s 12, St. Louis Park 0

Bloomington Jefferson 4, Eastview 2

Burnsville 5, Apple Valley 4

Cambridge-Isanti 4, Princeton 3

Centennial 4, Anoka 3

Champlin Park 6, Andover 2

Cloquet 4, Superior, Wis. 3, OT

Delano/Rockford 3, Orono 1

Dodge County 5, River Falls, Wis. 3

Duluth East 2, Grand Rapids 1

Duluth Marshall 7, Proctor 1

Eagan 10, Bloomington Kennedy 0

Eveleth-Gilbert/Mesabi East 6, Silver Bay/Cook County 1

Fairmont Area 7, Worthington/SVRLB 2

Holy Angels 7, Chaska 2

Hopkins 6, Mound-Westonka/Watertown-Mayer 1

Hutchinson 2, Monticello/Annandale/Maple Lake 0

La Crescent 4, Viroqua, Wis. 1

Legacy Christian/PACT Charter 6, St. Paul Highland Park 4

LeSueur-Henderson/St. Peter/Le Center/Mont.-Lonsdale 5, Waseca Blue Jays 1

Little Falls 3, River Lakes 2

Mankato West 6, Albert Lea 5

Marshall/Lakeview 9, Sleepy Eye/Sleepy Eye St. Mary’s/Springfield 1

Morris/Benson Area Storm 4, Prairie Centre Area 2

Northern Lakes 6, Moose Lake Area 4

Northfield 3, Shakopee 2

Osseo 4, Coon Rapids 1

Owatonna 12, Mankato East/Loyola 0

Prior Lake 6, Rosemount 1

Red Wing 3, Chanhassen 1

Rogers 2, Buffalo 1

Roseville 5, Cretin-Derham Hall 2

Sartell 8, St. Cloud Apollo 2

South St. Paul 3, Rochester Mayo 2

Spring Lake Park 6, Richfield 1

St. Cloud Tech 3, Willmar 3, OT, (tie)

St. Michael-Albertville 10, Becker/Big Lake 0

St. Thomas Academy 4, Tartan 0

Stillwater 3, East Ridge 2

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 4, Crookston Pirates 1

Totino-Grace 9, Robbinsdale Cooper 1

Two Harbors 7, Ashland, Wis. 5

Warroad 4, Roseau 1

White Bear Lake 7, Forest Lake 3

Minnesota girls

Results Thursday

Albert Lea 2, Mankato West 0

Brainerd/Little Falls 6, River Lakes 0

Buffalo Bison 2, Rogers 0

Centennial 3, Blaine/Legacy Christian 1

Chaska/Chanhassen Storm Hawks 7, Holy Angels 0

East Ridge 6, Mahtomedi 1

Eden Prairie 5, Eastview 1

Edina 4, Stillwater 2

Fairmont Area 5, Worthington/Fulda 4

Farmington 2, New Prague 0

Fergus Falls 2, Alexandria 1

New Ulm Eagles 2, Marshall Tigers 1

North Metro Stars 2, Rochester Mayo 0

Sartell/Sauk Rapids-Rice 0, St. Cloud Icebreakers 0, OT, (tie)

Waseca Blue Jays 7, Windom Area Eagles 2

Winona Winhawks 6, Austin/Austin Pacelli 3

North Dakota boys

Results Thursday

Mandan 3, Dickinson 1

Wrestling

D

Minnesota boys

Results Thursday

Detroit Lakes 37,

Dilworth-Glyndon-Felton 29

103: Speive, DL, wins by forfeit

112: Foltz, DL, maj. dec. Whiteaker, 19-7

119: Francis, DL, dec. McDowell, 4-2

125: A. Johnson, DGF, maj. dec. Baker, 10-1

130: Sims, DL, tech. fall Nue, 16-1

135: Sogge, DGF, pin Dahring, 0:68

140: Jackson, DL, maj. dec. Hamernik, 11-2

145: Nosal, DL, pin Fuchs, 1:10

152: Keinitz, DL, dec. Hawk, 7-4

160: Kern, DGF, tech. fall Reineccius 15-0

171: S. Johnson, DGF, wins by forfeit

189: Jones, DGF, pin Evans, 1:44

215: Hanson, DGF, dec. Dutton, 5-2

285: Remund, DGF, wins by forfeit

Moorhead 45, Dilworth-Glyndon-Felton 26

103: Laidlaw, M, pin Greenley, 0:32

112: McDowell, DGF, dec. Mark, 13-11

119: Rositas, M, pin Whiteaker, 1:03

125: A. Johnson, DGF, pin Dickhus, 5:21

130: Tallakson, M, pin Nue, 4:54

135: Carpenter, M, pin Harm, 0:57

140: Hamernik, DGF, dec. King, 7-5

145: Schock, M, pin Fuchs, 1:55

152: Hawk, DGF, dec. Wychor, 7-2

160: Morlock, M, dec. Kern, 10-5

171: S. Johnson, DGF, tech. fall Wheeler, 16-0

189: Gary, M, pin Evans, 1:27

215: Hanson, DGF, pin Evert, 1:29

285: Mulinix, M, pin Remund, 4:26

Other scores

Albert Lea 35, Owatonna 15

Bloomington Jefferson/Kennedy 42, Lakeville North 33

Border West 55, Wadena-Deer Creek 9

Chatfield 35, Wabasha-Kellogg 25

Eden Prairie 40, Wayzata 27

Fergus Falls 42, Little Falls 26

Hutchinson 57, Delano 13

Kimball 41, Pierz 21

Mankato West 57, Rochester Century 22

Minneota 59, MACCRAY/Renville County West 18

Staples-Motley 52, Bertha-Hewitt/Verndale 27

Stillwater 49, Park (Cottage Grove) 12

Virginia 58, Ashland, Wis. 27

North Dakota boys

Results Thursday

Carrington 56, Central Cass 22

Oakes 56, Napoleon 24

Killdeer 66, Beulah 14