« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published August 22 2010

Recreation scoreboard

Bowling

League

Results

The Bowler

For week of Aug. 22

Senior men

High game: Norm Bertsch 215, Don Hansen 210, Ted Hawken 193, Wayne Lucht 168.

High series: Norm Bertsch 559.

Senior women

High game: Betty Wadeson 182, Dorothy Meyer 171, Helen Peterson 170, Terry Bruce 160, Mariann Jacobson 156,

High series: Dorothy Meyer 482, Betty Wadeson 473, Helen Peterson 447, Terry Bruce 429.

Softball

League

Standings

Fargo Slowpitch

Monday men

Upper division

Miller Lite 20-2, Hooligan’s/Ken Kraft Agency 17-5, Big D’s/Goodfella’s/Cullen Insulation 12-8, Dakota Spine and Sport/Bro-Dude Bombers 9-11, O’Kelly’s 7-15, Sanford-Meritcare 7-15, The Bowler 3-19.

Middle division

The Blues (BCBSND) 16-4, A Cutting Edge Gallery of Jewelry 16-4, Just Construction 15-5, American Federal Bank 13-7, Robert Gibb & Son 10-10, Budweiser #1 10-10, Midwest Pest Control 8-12, Old Broadway 8-12, Sports City 7-13, Valley Imports Volkswagen 7-13, Bennigan’s/Fargo Perkins 0-20.

Central division

Strive Chiropractic 17-5, Laney’s Inc. 15-7, Ewald Construction/Lawson Craft 15-7, e4 Brokerage/Moe’s 13-9, Dave’s Southside Tap #1 12-10, Paul’s Auto Center 12-10, JDC Management/Mama K’s Katering 11-11, Bordertown #1 8-14, The Penalty Box 8-14, Bennigan’s 8-14,Mexican Village/State Bank 7-15, Mick’s Office 6-16.

Lower division

Ferguson Enterprise/Gateway Chev 17-5, Bottle Barn 17-5, Warriors 17-5, Phoenix International 14-8, Gateway/Bowler 13-9, Total Health Chiropractic 12-10, The Homers 12-10, Crane Johnson 9-13, Microsoft 8-14, Idea Benders 6-16, General Equipment 4-18, Appareo Systems 3-19.

Tuesday men

Upper division

Cellular Communications/The Box 19-1, West Fargo VFW 14-8, Budweiser #2 13-7, McNeilus Steel 12-8, North Country Marketing 10-10, Sidestreet Bar & Grille/Wayne’s Electric 7-13, Southpointe Service Center 7-13, Road Wolf Motorcycles 6-14, Ruby Tuesday 3-17.

Middle division

Ultimate Transportation/Skky Bar 17-3, Doolittles/Bottle Barn/Fargo Transmission 16-4, The Bison Turf 16-4, Alumni 12-9, G&T Plumbing/Bass Auto Sales/Bottle Barn 11-10, County Classic Cabinets 7-13, Sanders Metal Products 5-15, American Custom Decks 4-16, Pudge’s Pack 3-17.

Central division

JDP Electric/T&S Construction 17-1, IBI 16-4, Microsoft/Goldmark 12-6, Happy Hooligans 10-8, Leinenkugels/Big D’s 10-10, Work Zone/Youngerman 8-10, Lunde Lincoln/Mercury 7-11, Perhus Installation/Tailgators 6-12, Dawson Insurance 5-13, First International Bank & Trust 5-13, Hornbachers 4-14.

Lower division

The Basement 16-4, Pro Hoist 15-5, B-Dubs/Western State Bank 13-7, Team High Life 12-8, Wanzek Construction 12-8, Fargo Police Association Blue Sox 12-8, Bomb Squad 11-9, Dietrich Construction 10-12, Woody’s 9-11, Oster Law Office 7-13, The Northern 4-16, The Clinic 1-19.

Wednesday men

Classic division

Sperle Masonry 19-1, TFA Softball 13-7, Sum Seed’s/Vic’s Bar 13-7, Hooter’s/Sun Opta 13-7, Wendt Custom Cabinets 11-9, Sperle Masonry/M&M Drywall/Filo Productions 11-9, Fastenal/Dash Sports 9-11.

Upper division

The Box-Wrigley Mechanical 7-13, Town Hall Bar 6-14, Chub’s Pub #1/Tubs of Fun 5-15, O’Leary’s-Moorhead 3-17.

Middle division

Precision Concrete Cutters 17-4, Dennis’ Floor Covering 16-5, Jag Bombs 13-8, Aaland Law Firm 13-8, Town & Country Credit Union 10-11, Nodak Store 8-13, Captain Morgan 7-14, Speedy Release Bail Bonds 0-21.

Lower division

The Turf #1 16-4, Eide Bailly LLp 15-5, Strokers 13-5, Hooter’s 14-6, Cloverdale/Core Health 13-7, Executive Mortgage 12-8, Sidestreet Bar & Grille 10-10, Work Zone/Tax Experts 9-11, JT Lawn Service 5-15, Chameleon Concrete/Vic’s Bar 3-17, Marquerite’s Music 0-20.

Lindenwood upper division

US Bank 19-3, H&S Painting 14-8, Slammerz Outlawz 13-9, Speck’s Sluggers 5-17.

Lindenwood lower division

Work Zone 16-6, Schneider Law Firm 15-7, Dakota Health Solutions/M&J Saloon 11-11, Fargo Tire 3-19, AAA Plumbing 3-19.

Thursday central

Upper division

Fargo Billiards & Gastropub 17-3, Zim’s Entertainment 13-8, PBR 10-10, Edge Electric/Athletic Freaks 10-11, Great Plains 8-12, M&H Construction 7-13, Viking Insurance 7-15.

Middle division

Ron’s Woodworks 18-3, Dakota Poker League 16-5, Designer Tops/Flaten Construction 16-6, Becker Financial Services LLC 14-8, Space Aliens Bar & Grille 10-11, Autotronics 8-12, Weisgram Metal Fab 8-14, Prairie Heights 3-17, Power Fuels 2-18.

Lower division

Average Joe’s 17-3, Silver Dollar Bar 14-6, Chub’s Pub #2 12-8, Fargo Balls & Bats 11-6, Loaf & Jug 11-7, Sheyenne River Kennels 10-10, Bordertown #2 10-10, Koopa Technologies 9-10, Cargill W/F Oil Processing Plant 7-13, Beer Rippers 5-15, DMI Industries 1-19.

Thursday 35 division

Miller Lite Masters 21-0, Minko Construction 13-8, Woody’s Old Pro 12-9, Moorhead Dairy Queen/Walton Chiropractic 12-9, Bowler/Bergseth Brothers 9-12, Sungods 7-14, Central Door & Hardware 6-15, Wee Kare Childkare 4-17.

Wednesday 50 & over division

Performance Centers Inc. 17-1, Liberty Business Systems 13-5, Walton Chiropractic Swamp Donkeys 9-10, JDP Electric Masters 4-15, Enviroclean 4-16.

North men

Monday division

Regulators/Reser’s 18-2, Legends 13-9, MBC Contracting Corp 11-9, Playmakers 11-9, Slammers #2 9-11, Knights of Columbus 8-12, Watertown Box 1-19.

Tuesday division

Weise Tile & Stone 17-3, The Turf #2 14-4, Northport Drug 13-5, A&R Drywall 13-5, Dave’s Southside Tap #2 11-7, Enterprise 8-10, S&S Promotions 7-11, Pepsi 7-11, Striker’s Bar 3-14, Monster 3-15, State Farm Insurance 3-15.

Wednesday division

Disastro’s 16-4, Stylemark Builders 14-6, Slammers #1 12-8, Granite City Food & Beverage 12-8, Basement Bar 6-14, McDonald’s 0-20.

Thursday division

Buffalo Wild Wings 19-1, JSPK Child Care/Playmakers 16-5, Bison Turf Burn 13-6, Hog Palace 12-7, O’Leary’s 11-9, Johnsen Trailer Sales 8-13, Goodfella’s/Town Hall Bar 7-14, Texas Road House 5-17, Outdoor Bunker 2-19.

Monday women

Upper division

Hauck & Buchholz Drywall 19-2, Ness Floor Covering/Carousel Child Care 19-2, Burger King/Turf 15-7, Tailgators 13-7, Stine Seed-Flint 7-14.

Lower division

Clemens Farms 7-13, Silver Dollar-Sexy Pigs 7-14, JDC Management 6-15, Dave’s Southside Tap 3-17.

Thursday women

Classic division

Paradigm/Agassiz Underground 18-2, Tharaldson’s 13-6, Kim Peterson Construction 6-11, Footitt Construction 5-14, Sperle Masonry/Spitfire Bar & Grill 4-13.

West Fargo Slowpitch

Monday night

Cabinet Makers 19-5, F-M Mortgage 18-6, Frontier Bar 17-7, O’Leary’s 15-9, Silver Dollar Bar 13-11, Silver Dollar Old Pro 9-15, Carpco 8-15, Sign Pro 7-17, Auto Finance S.C. 5-19.

Tuesday night

PCI 17-7, Silver Dollar Bar 16-8, Brand Trucking 16-8, Three Lyons Pub 15-9, LTP 14-10, Wheel’s Inc. 12-12, Sports City 10-14, Gateway 8-16, Twin City Garage Door 0-24.

Wednesday night

Schmitz Insurance Agency 21-3, Elite Energy System 19-5, Fargo Amvets/CSR 16-8, Master Construction 15-9, Vogel Law 9-15, K&S Carpet Cleaners 9-15, Fargo Billiards & Gastropub 7-17, Valley Sporting Goods 7-17, Snap Fitness 4-20.

Thursday night

The Box 16-8, Bush Leaguers 16-8, Ryan’s Team 15-9, Dan’s Service Center/Bordertown 15-9, Gate City Bank/Shiele Ent. 12-12, Budweiser/Genesis 8-15, O’Leary’s 7-6, Hooters 7-17.

Monday night women

Peterson Dental 17-4, 702 Communications 16-5, Bellerud 12-9, Texas Roadhouse/Packers Pckg 11-10, Wolf Pack 11-10, Town Hall Bar 9-12, Kraft Concrete 4-17, M&J Saloon 4-17.

Wednesday night women

Rita’s Home Team 21-1, Sherman’s 17-4, Work Zone 16-6, Diva’s Rockstars/NW Mutual 13-8, Silver Dollar/MFI 12-8, Real Presence Radio 11-10, Tubs of Fun 11-11, Fargo Automation 7-14, Silver Dollar Bar 7-15, Town Hall Bar 3-19, Town Hall Bar II 1-17.

Leagues/tournaments

September

18–Lisbon, N.D.: Safe at Home co-ed softball tournament at Dead Colt Creek softball complex. Deadline to register: Sept. 10. Fee: $130. For more information, contact Liz Anderson at (701) 683-5061.

Registration

Moorhead Youth fast pitch softball registration for ages 9-18 available online at www.moorheadbaseball.com. For more information, call 284-2777.

BMX

Events/Races

Season

West Fargo BMX holds races each Tuesday night at 7 p.m. Signup is from 5:45 p.m. to 6:45 p.m. Compete against kids/adults for your own age or skill level. For more information, call (701) 318-2326.

Running

Races

September

18–Enderlin, N.D.: 5K/10K Run Walk and Kid’s Fun Run. Registration at 8 a.m. Fun run begins at 9 a.m. with 5K/10K immediately following.

25–Fargo: Sanford Roger Maris Cancer Center Home Run/Walk 10K and 2 mile. Races start at 9 a.m. at Sanford Southpointe. (701) 234-6620 or www.north.sanfordhealth.org/about/foundation/fundraisers/sixtyone/homerun

Walking

Events

June-August

Monday Night Walking – at 6 p.m. Non-competitive walking in the Fargo-Moorhead area. Contact Verna Lohse (218) 585-4470.

Horseshoes

League

Tournaments

NHPA tournament

At Oak Grove Park

Class A: 1, Jen Lowe. 2, Gil Ziegler.

Class B: 1, Paul Anderson. 2, Carole Ziegler.

Class C: 1, Robin Hagen. 2, Jeff Grant.

Class D: 1, Lu Hoglund. 2, Dallas Toribio.

Class E: 1, Jeff Flisk. 2, Bryan Fadness.

Red River Valley Mixed League doubles

Class A: 1, Tony Hirchert/Nancy LaFrombois. 2, Judy Sellden/Jeff Grant. 3, Jen Lowe/Judy Grant.

Class B: 1, Nanci Kenelka/Jeff Flisk. 2, Wanda Roath/Bryan Fadness. 3, Arvella Nelson/Shelly Kosienski.

Standings

Red River Valley Horseshoe League

Chub’s Pub 31.5-22.5, Teamsters 31-23, Pepsi 29.5-24.5, Sons of Norway 29.5-24.5, Old School 27.5-26.5, Ross and Ryan HS 25.5-28.5, Coors Light 25-29, S-M Enterprises 18.5-37.5.

To submit items for the Recreation Scoreboard, send information to Recreation Calendar, Box 2020, Fargo, N.D., 58107 or fax to (701) 241-5487 or e-mail to sports@forumcomm.com. Deadline for submission is each Saturday at 2 p.m.