« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published March 07 2010

Minnesota state boys swimming meet: Otters’ Hurley sets state mark

Junior Mike Hurley of Fergus Falls broke the Minnesota State Class A boys swimming meet record in the 100-yard backstroke with a time of 50.90 seconds on Saturday at the University of Minnesota Aquatic Center.

Hurley also took first place in the 200-yard individual medley, with Quillan Oak of Detroit Lakes and Gavin Grismer of Perham finishing fourth and 12th, respectively, in the same event.

Michael Golling of Moorhead placed third in 1-meter diving as the Spuds finished 12th as a team at the Class 2A meet.

The Spuds’ David Flickinger finished fifth in the 100-yard butterfly and seventh in the 200-yard freestyle.

Class 2A

Team scores: Edina 307, Minnetonka 216½, Cretin-Derham Hall 185, Eden Prairie 172, Rosemount 150½, Maple Grove 144, Wayzata 120, Mounds View 93, Rochester Century 83, Eagan 67, Burnsville 58, Moorhead 56, Brainerd 55, Chaska-Chanhassen 52, Prior Lake 42, Hastings 41, Watertown-Meyer 40, Anoka 39, Winona 37, Woodbury 33½, Minneapolis South 32, Cambridge-Isanti 31, Apple Valley 29, Northfield 27, Lakeville South 25½, Lakeville North 23, Rochester John Marshall 20, Spring Lake Park 17, Blaine 15, Forest Lake 15, St. Paul Highland Park 15, Roseville Area 15, Stillwater Area 13, Farmington 13, Eastview 10, Alexandria 7, Buffalo-Maple Lake 6, Hopkins 6, Bloomington Jefferson 4, St. Louis Park 3, Elk River-RCA 3, St. Cloud Tech 2.

200 medley relay: 1, Cretin-Derham Hall (B. Dailey-Arndt, Keenan, Punnett, N. Dailey Arndt), 1:35.76.

200 freestyle: 1, Johnson, Edina, 1:40.34. 7, Flickinger, M, 1:46.22.

200 individual medley: 1, Elling, Burnsville, 1:52.45.

50 freestyle: 1, Meeks, Rosemount, 20.84.

Diving: 1, Hansen, Minnetonka, 447.55. 3, Golling, Moorhead, 376.

100 butterfly: 1, Dailey-Arndt, CDH, 49.79. 5, Flickinger, Moorhead, 51.

100 freestyle: 1, Johnson, Edina, 45.44.

500 freestyle: 1, Cox, RC, 4:36.56.

200 freestyle relay: 1, Edina (Johnson, Flack, T. Satterwaite, C. Satterwaite), 1:24.94. 15, Moorhead (Arnold, Fierstine, Foley, Flickinger), 1:30.76.

100 backstroke: 1, Dailey-Arndt, CDH, 49.49.

100 breaststroke: 1, Elling, Burnsville, 58.57.

400 freestyle relay: 1, Edina (Gratz, Flack, C. Satterwaite, Johnson), 3:04.68. 12, Moorhead (Arnold, Fierstine, Foley, Flickinger), 3:18.83.

Class 1A

Team scores: Breck-Blake 275, Simley 232, St. Thomas Academy 176, Bemidji 145, Monticello 137, Fergus Falls 128, East Ridge 118, Red Wing 111, Sartell-St. Stephen 111, Hutchinson 108, Mankato East-Loyola 106, Melrose-Sauk Centre 84, Richfield 57, Mankato West 56, Detroit Lakes 52, Willmar 51, Dassel-Cokato-Litchfield 51, Hibbing 37, Benilde-St. Margaret’s 34, Minneapolis Washburn 33, International Falls 29, Orono 27, Morris Area 23, Sauk Rapids-Rice 17, Austin 16, Duluth Denfeld 16, Hill-Murray 15, Mound Westonka 13, Fridley 13, Montevideo 12, Thief River Falls 12, Rocori 11, Grand Rapids 6, Perham 5, Chisago Lakes Area 4, Faribault 1, Virginia 1.

200 medley relay: 1, Breck-Blake (Foster, Blease, Pritzker, Markusen), 1:37.57. 4, Fergus Falls (K. Hurley, M. Hurley, Danielson, Fisher), 1:39.45.

200 freestyle: 1, Yueh, BB, 1:41.50.

200 individual medley: 1, M. Hurley, FF, 1:50.86. 4, Oak, DL, 1:58.06.

50 freestyle: 1, Challeen, Simley, 20.83.

Diving: 1, Eckstrom, RW, 532.70. 5, Melgaard, DL, 328.35. 11, George, DL, 270.50.

100 butterfly: 1, Engen, RW, 51.52. 3, Danielson, FF, 52.28.

100 freestyle: 1, Wilcox, Bemidji, 45.96.

500 freestyle: 1, Yueh, BB, 4:42.49. 16, K. Hurley, FF, 5:05.14.

200 freestyle relay: 1, Simley (Challeen, Luby, Kandt, Briguet), 1:27.03.

100 backstroke: 1, M. Hurley, FF, 50.90. 12, Grismer, Perham, 57.44.

100 breaststroke: 1, Nields, ST, 59.31. 2, Quillan, DL, 59.63. 9, Money, FF, 1:03.94.

400 freestyle relay: 1, Breck-Blake (Yueh, Gromatzky, Pritzker, Foster), 3:11.42. 4, Fergus Falls (Danielson, Fisher, K. Hurley, M. Hurley), 3:16.44.